statystyki

Kto zapłaci podatek cukrowy? Projekt został złagodzony

autor: Agata Szczepańska05.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 05.02.2020, 07:32
Obowiązek zapłaty spoczywać ma na podmiocie, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej. Powstaje on w momencie wprowadzenia do sprzedaży, czyli np. przekazania do sklepu. Opłatę wnosi się raz w miesiącu.

Obowiązek zapłaty spoczywać ma na podmiocie, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej. Powstaje on w momencie wprowadzenia do sprzedaży, czyli np. przekazania do sklepu. Opłatę wnosi się raz w miesiącu.źródło: ShutterStock

Ustawa wprowadzająca opłatę cukrową nie będzie obejmowała napojów, w których udział soku owocowego lub warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu – to jedna ze zmian, jakie na ostatniej prostej wprowadzono do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Wczoraj przyjął go rząd.

Projekt jest autorstwa resortu zdrowia i to on ma być w głównej mierze beneficjentem zysków z wprowadzenia nowego parapodatku od napojów słodzonych i tzw. małpek (alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml). A konkretnie będzie nim Narodowy Fundusz Zdrowia, do którego trafić ma 98 proc. środków z opłat od napojów bezalkoholowych. Opłatą pochodzącą ze sprzedaży alkoholu podzielą się pół na pół NFZ i gminy. W najnowszej wersji projektu oszacowano, że w tym roku będzie to ok. 2,3 mld zł; w kolejnych latach – ok. 3,2 mld zł, przy czym, jak zastrzegają jego autorzy, należy dopuścić możliwość spadku wpływów w wyniku osiągnięcia celu projektowanych zmian, czyli mniejszym popycie na napoje objęte projektowanymi zapisami.

Zgodnie z projektem w przypadku małpek opłata wynosić ma 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-proc. (w pierwszej wersji projektu było to 1 zł), 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc. (wcześniej 1 zł). Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu (dotyczy ona alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży).

Jeśli chodzi o napoje słodzone, projekt zakłada wprowadzenie opłaty, która dzieli się na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, plus 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), a opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gr na 100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane