Niedawno media obiegła informacja o rakotwórczych paragonach w sieciach handlowych i realnym zagrożeniu dla zdrowia, zwłaszcza osób pracujących na kasach, będącym skutkiem stosowania do ich produkcji bisfenolu A (zob. „Sklepowe paragony niebezpieczne dla zdrowia ekspedientek” – DGP z 29 października 2019 r.).

I choć mogłoby się wydawać, że już za chwilę problem z bisfenolem A (BPA) w paragonach sklepowych w zasadzie zniknie – ze względu na szkodliwość dla zdrowia tej substancji Komisja Europejska mocno ogranicza bowiem jej zastosowanie już od 2 stycznia 2020 r. (patrz wyjaśnienia PIP) – to eksperci zgodnie twierdzą, że nie rozwiązuje to problemu. Po pierwsze dlatego, że rozporządzenie KE 2016/2235 z 12 grudnia 2016 r., które jest odpowiedzialne za ograniczenie zastosowania BPA w paragonach, nie eliminuje tej substancji zupełnie, a tylko nakazuje stosowanie jej w mniejszym stężeniu.

Tygodnik Gazeta Prawna 6 grudnia 2019

Tygodnik Gazeta Prawna 6 grudnia 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ma być ono równe lub wyższe niż 0,02 proc. Oznacza to, że czynnik ten nadal może być obecny w paragonach i wydruku z kas fiskalnych, choć nie na taką skalę jak obecnie. Poza tym ograniczenie odnosi się wyłącznie do tej konkretnej substancji (BPA), a nie do zamienników lub substancji pochodnych. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że substancje o działaniu podobnym do BPA, które nie są zakazane lub których stosowanie nie jest ograniczone poprzez uregulowanie ich maksymalnego stężenia, nadal będą mogły być używane przez producentów.

Na takie ryzyko już jakiś czas temu zwracała uwagę Tatiana Santos, kierownik ds. polityki chemicznej Europejskiego Biura Ochrony Chemicznej (European Environmental Bureau), zaznaczając, że tylko kwestią czasu jest kiedy bisfenol A zostanie zastąpiony przez przemysł inną substancją (wypowiedź za: teraz-srodowisko.pl). Jako prawdopodobny zamiennik BPA wskazuje się obecnie przede wszystkim bisfenol S (BPS).

TO TYLKO FRAGMENT TEKSTU. CAŁOŚĆ PRZECZYTASZ W "TYGODNIKU GAZETY PRAWNEJ" >>>>>