statystyki

Dentysta musi się specjalizować na własną rękę

autor: Agata Szczepańska28.11.2019, 19:00
W tej sytuacji lekarzy tym bardziej niepokoi pomysł – zaproponowany w tym samym projekcie – sprowadzania w trybie uproszczonym specjalistów spoza UE.

W tej sytuacji lekarzy tym bardziej niepokoi pomysł – zaproponowany w tym samym projekcie – sprowadzania w trybie uproszczonym specjalistów spoza UE.źródło: ShutterStock

Choć stomatolodzy stanowią 22 proc. lekarzy, miejsc specjalizacyjnych jest dla nich zaledwie 3 proc. O zmianę tego stanu rzeczy apeluje lekarski samorząd. Młodzi dentyści jednak wątpią, czy publiczny system jest w stanie ich czegoś nauczyć

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) opublikowała w tym tygodniu apel o „wydobycie stomatologii z niszy, w jakiej pod względem uwagi władz publicznych się znalazła”.

– Czujemy, że nikt się stomatologią nie interesuje. Jest groźba, że może ona zostać uznana za samowystarczalną – jako dziedzina w dużym stopniu skomercjalizowana – mówi Andrzej Cisło, przewodniczący Komisji Stomatologicznej i wiceprezes NRL.

Samorząd uważa, że państwo nie troszczy się o kształcenie podyplomowe stomatologów i nie finansuje leczenia adekwatnie do wyzwań, ponieważ większość dentystów zatrudnionych jest poza systemem publicznym, a gros udzielanych przez nich świadczeń jest nierefundowanych. W ostatnich latach poziom nakładów na stomatologię wynosi ok. 2 proc. budżetu NFZ, czyli jest porównywalny z kosztami obsługi administracyjnej funduszu.

Na zwiększenie puli środków się nie zanosi, jest jednak szansa na zmiany dotyczące kształcenia specjalizacyjnego. Problemy stomatologów zostały bowiem dostrzeżone przez autorów projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane