statystyki

Cieszyński: Bez cyfryzacji nie będzie kontraktu z NFZ [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska07.11.2019, 08:08; Aktualizacja: 07.11.2019, 08:08
Janusz Cieszyński

Janusz Cieszyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

- Każda placówka powinna mieć techniczną możliwość, by wystawiać e-recepty. Jednocześnie staramy się, by przejście na elektroniczne wersje dokumentów było wygodne, ale też opłacalne - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

C hoć kadencja rządu dobiega końca, resort zdrowia pozostaje bardzo aktywny pod względem legislacyjnym. W ostatnich tygodniach do konsultacji skierowano kilka projektów rozporządzeń ważnych z punktu widzenia informatyzacji ochrony zdrowia. Najnowsze zobowiązuje placówki medyczne do podłączenia się do platformy P1. To nowa forma nacisku na broniących się przed cyfryzacją?

Rolą Ministerstwa Zdrowia jest przygotowanie dobrych regulacji, które pozwalają każdemu zorganizować pracę w sposób optymalny. Nie jest zadaniem ministra – poza wyjątkowymi przypadkami – bezpośrednio ingerować w pracę konkretnych placówek. Mamy wielu menadżerów bardzo dobrze zarządzających lecznicami, jednocześnie mamy duże oczekiwania ze strony organów prowadzących, jeśli chodzi o optymalizację kosztów, więc jestem przekonany, że wszyscy na coraz większą skalę będą wchodzili do systemu informatycznego – choćby kierując się motywacją stricte finansową. Dlatego proponujemy lekarzom rodzinnym, poradniom specjalistycznym i szpitalom dofinansowanie wydatków na informatyzację – zakup sprzętu, oprogramowania czy szkoleń. W przyszłorocznym planie finansowym NFZ będzie na to 100 mln zł.

Z drugiej strony resort ma prawo oczekiwać przestrzegania pewnych standardów. Właśnie dlatego zaproponowaliśmy zmianę rozporządzania o ogólnych warunkach umów (OWU) tak, żeby każdy podmiot, który ma umowę z NFZ, dysponował certyfikatem i kontem w systemie. To rozsądne oczekiwanie, bo tak jak rozumiemy, że są sytuacje, kiedy nie da się wystawić e-recepty, to jednocześnie uważamy, że każdy powinien mieć taką możliwość. Chcemy motywować podmioty lecznicze regulacjami na poziomie OWU. Na pewno wejdzie ono w życie przed końcem roku, bo od nowego będzie już obowiązek wystawiania e-recept.

Tydzień wcześniej do konsultacji trafił inny projekt – w sprawie zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Kiedy lekarze będą mieli dostęp do tych informacji?

Myślę, że nastąpi to w 2021 r. Wtedy powstanie informatyczny „most” pomiędzy prywatną a publiczną ochroną zdrowia, wszystkie wizyty lekarskie będą sprawozdawane do SIM. Projekt rozporządzenia wskazuje jednoznacznie, jakie informacje na temat wizyty powinny się znajdować w systemie i do których z nich powinien mieć dostęp lekarz.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane