Kolejne leki na cukrzycę, białaczkę i raka jelita grubego – to niektóre z nowości na listopadowej liście leków refundowanych. Rozszerzone zostaną wskazania dla leku stosowanego u pacjentów z osteoporozą.
Nowa lista refundacyjna, która ma obowiązywać od 1 listopada, wprowadza 76 nowych produktów. Zaprezentowano ją wczoraj w Ministerstwie Zdrowia na konferencji z udziałem ekspertów i organizacji pacjentów, którzy na najnowszych zmianach skorzystają. I tak za wprowadzenie nowych terapii dziękowali m.in. przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Od przyszłego miesiąca wchodzą do refundacji m.in. flozyny – leki od bardzo dawna oczekiwane przez pacjentów z cukrzycą, które pozwalają znacząco opóźnić przyjmowanie insuliny. Wprowadzono także dodatkowe insuliny, w formach przyjaznych dla pacjenta, w tym terapie dla dzieci. Nowością w refundacji będą też opatrunki w leczeniu ran przewlekłych m.in. w zespole stopy cukrzycowej. Opatrunki są wykonane w technologii, która istotnie poprawia proces gojenia owrzodzeń.
Znacząco ma się poprawić dostęp do preparatów stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM). Jak zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, od listopada wszystkie istniejące terapie na SM będą dostępne także w Polsce. Na liście znajdzie się m.in. ocrelizumab – pierwszy i obecnie jedyny zarejestrowany preparat hamujący progresję w pierwotnie postępującej postaci tej choroby, podawany dożylnie co sześć miesięcy.
Poprawić ma się również leczenie raka jelita grubego. Do refundacji wejdzie triflurydyna w skojarzeniu typiracylem – stosowana w trzeciej i czwartej linii leczenia.
– O to leczenie w raku jelita grubego walczyliśmy dwa lata. To bardzo racjonalny ruch, wielu pacjentów odetchnie od 1 listopada. Mamy też inne opcje terapeutyczne, dogoniliśmy Europę w tym obszarze – podkreślił prof. Lucjan Wyrwicz z Centrum Onkologii.
Kolejne opcje terapeutyczne pojawią się w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.
– Program lekowy będzie zawierał wszystkie dostępne terapie – zapewniał wiceminister Miłkowski.
Poprawę dostępności mają odczuć też pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową. Uzupełniono również program leczenia hipercholesterolemii rodzinnej.
Długo wyczekiwaną zmianą jest rozszerzenie wskazań leku Prolia (denosumab) stosowanego w osteoporozie. Dotychczas był on refundowany tylko w przypadku kobiet, co wielu ekspertów uznawali za niezrozumiałe ograniczenie, bo mężczyzni również są narażeni na złamania związane z tą chorobą. Rozszerzono też inne kryteria kwalifikujące do refundacji tego leku.
Ogółem, jak poinformował resort, dla 631 produktów leczniczych dopłata pacjenta spadnie od 0,01 zł do 107,73 zł, a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne.