Na nowej, listopadowej liście leków refundowanych są leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Będziemy ogłaszali nowa listę refundacyjną. Ta lista, myślę, że jest dobrą informacją dla pacjentów" - powiedział minister zdrowia. Zaznaczył, że główne zmiany dotyczą tych leków, o które od dłuższego czasu zabiegali pacjenci.

Szumowski podał, że chodzi m.in. o leczenie raka jelita grubego. "Wreszcie w trzeciej i czwartej linii mamy lonsurfem" - powiedział. "To są również leki dla stwardnienia rozsianego, gdzie do tej pory część pacjentów w ogóle nie miała możliwości leczenia. To są też leki dla chorób takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna" - mówił.

Podał, że zmiany na liście dotyczą także leczenia cukrzycy. "Wprowadzamy na listę leków nowe leki flozyny" - poinformował minister zdrowia. Zaznaczył, że cukrzyca wiąże się najczęściej z chorobami układu krążenia, a ostatnie wyniki badań pokazują, że te same leki, które leczą cukrzycę, powodują znaczny spadek śmiertelności w niewydolności serca. "W związku z tym te flozyny są takimi lekami, na które czekają nie tylko pacjenci z cukrzycą, ale tez pacjenci z niewydolnością serca" - dodał.

Mówił, że zmiany na liście dotyczą też leczenia hipercholesterolemii rodzinnej oraz leki na białaczkę limfocytową.