statystyki

RPP upomina się o lepsze warunki pracy psychologów w szpitalach

autor: Agata Szczepańska21.10.2019, 16:00
Spostrzeżenia rzecznika potwierdza Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (OZZP).

Spostrzeżenia rzecznika potwierdza Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (OZZP).źródło: ShutterStock

Brak gabinetów do prowadzenia terapii, dostępu do testów diagnostycznych, szkoleń i superwizji – tak wyglądają warunki pracy szpitalnych psychologów. Rzecznik praw pacjenta (RPP) apeluje do szefów placówek, by przeanalizowali potrzeby tej grupy pracowników.

Czerwiec br. był w biurze RPP „Miesiącem dla psychologa”. Jego pracownicy sprawdzali wówczas różne aspekty pracy psychologów w placówkach leczniczych. Efektem jest wystąpienie do kierowników szpitali psychiatrycznych i szpitali wielospecjalistycznych z oddziałami psychiatrycznymi.

Jak pisze w nim zastępca rzecznika Grzegorz Błażewicz, jedną z poruszanych przez psychologów kwestii jest brak pomieszczeń i materiałów potrzebnych do pracy z pacjentem. W wielu miejscach pracownicy muszą samodzielnie znajdować miejsce do prowadzenia zajęć, które nie zawsze jest do tego przystosowane. Podobnie jest z testami psychologicznymi – są placówki, w których dyrekcja zapewnia dostęp do najnowszych ich wersji oraz elektronicznej możliwości szybkiego ich sprawdzania, jednak w większości przypadków to psycholodzy sami muszą zorganizować sobie materiały, ponieważ te udostępnione przez szpital nie nadają się do użytku. Kolejnym problemem są superwizje oraz szkolenia. Zwykle psycholodzy odbywają je na własny koszt i biorą w tym celu bezpłatne urlopy.

Spostrzeżenia rzecznika potwierdza Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (OZZP). – Wiele zależy od świadomości dyrektorów szpitali. W szpitalach psychiatrycznych pracuję od ponad 20 lat i mogę powiedzieć, że to, na co zwrócił uwagę RPP, to tylko część problemów, czasami sytuacja wygląda jeszcze gorzej niż można to sobie wyobrazić – mówi.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane