Minister w Radiowej Jedynce podkreślił, że to, czy gabinety stomatologiczne będą we wszystkich szkołach, jest "w dużym stopniu zależne od samorządów, bo my dofinansowujemy wyposażenie gabinetów stomatologicznych", z kolei szkoła i samorząd powinny znaleźć pomieszczenie na gabinet stomatologiczny, który będzie miał podpisany kontrakt z NFZ.
"Natomiast nawet jeżeli takiego gabinetu nie ma w szkole, to każda szkoła ma przypisany gabinet stomatologiczny w swoim najbliższym otoczeniu i tam NFZ płaci za opiekę nad dziećmi z danej szkoły" - podkreślił.
Szumowski dodał, że do szkół znajdujących się daleko od gabinetów stomatologicznych, mogą dojeżdżać dentobusy. "Cieszą się ogromnym powodzeniem. (...) Okazuje się, że trasy dentobusów są zabukowane naprawdę z dużym wyprzedzeniem" - powiedział.
zobacz także:
Obowiązująca od czwartku ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wprowadza m.in. obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z opieki stomatologicznej. Jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ ją prowadzący zawiera porozumienie z gabinetem zewnętrznym udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci.
Uzupełniającym sposobem zapewnienia dzieciom dostępności do świadczeń stomatologicznych są dentobusy. W 2017 r. ministerstwo zdrowia kupiło 16 dentobusów, które dojeżdżają do mniejszych miejscowości, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do stomatologa. Według danych NFZ w 2018 r. ze świadczeń w dentobusach skorzystało prawie 34 tys. dzieci i młodzieży, a w I kwartale 2019 r. – ponad 18 tysięcy.
Wzmacniajmy odpowiedzialnosc rodzicow za dzieci(2019-09-12 10:41) Zgłoś naruszenie 10
Zostawmy troche obowiazkow za dzieci rodzicom. Szkola nie musi sie zajmowac dziura w zebie ucznia. Od tego sa rodzice. Powinnismy wzmacniac odpowiedzialnosc rodzicow za dzieci. Rodzice powinni finansowac wydatki medyczne na dzieci z wlasnych kont ubezpieczenia zdrowotnego /obowiazkowego i dobrowolnego/ w stylu singapurskim. " Ideal darmowego, nieograniczonego dostepu do uslug medycznych jest niepraktyczny i prowadzi do rosnacych w nieskonczonosc kosztow" - tak stwierdzil szef Singapuru i ja sie z nim zgadzam.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzWzmacniajmy odpowiedzialnosc rodzicow za dzieci(2019-09-12 10:59) Zgłoś naruszenie 10
W Internecie jest wiele opracowan nt. zdrowotnego i ubezpieczeniowego systemu w Singapurze. Ja korzystalam m,in. z opracowania Aleksandra Pinskiego "Singapur ma najlepsze..." opublikowanego w "Obserwatorze Finansowym". Za dobry model zdrowotny uwazam rowniez system belgijski. Mysle, ze z tych dwu modeli powinnismy czerpac rozwiazania do przyszlego polskiego modelu. ------ Nie jestem zwolennikiem gabinetow stomatologicznych w szkolach.