statystyki

Przedwyborcza niespodzianka dla szpitali powiatowych

autor: Agata Szczepańska11.09.2019, 07:55; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:14

348 mln zł dla 373 szpitali – to dodatkowe środki, które mają trafić do nich jeszcze we wrześniu, ale z wyrównaniem od 1 stycznia. Średnio na jedną placówkę przypada ok. milion złotych, dlatego ten niespodziany zastrzyk finansowy został ochrzczony już mianem: „milion plus”.

Pieniądze przeznaczone są dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali, z których dużą część stanowią placówki powiatowe. Są to dodatkowe pieniądze w stosunku do tego, co planowane było w budżecie NFZ. Jak przypomniał na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, w sumie w tym roku do szpitali skierowano ponad 800 mln zł więcej, niż pierwotnie planowano. Wzrost w skali roku wynosi tym samym 9 proc.

Ryczałt dla placówek I stopnia wrośnie o 4 proc., dla tych II stopnia – o 3 proc. (przez wprowadzenie współczynnika korygującego 1,04 i 1,03). Większość z nich dostanie od 0,5 mln zł do 1,5 mln zł – proporcjonalnie do wysokości ryczałtu. W przypadku największych podmiotów będzie to prawie 3,4 mln zł, z kolei najmniejsze otrzymają po ok. 50 tys. zł.

Dodatkowe środki przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych (szpitalach klinicznych i instytutach badawczych). Przykładem takich procedur są kompleksowe zabiegi w zaćmie i jaskrze czy kompleksowa opieka nad pacjentem w oddziale udarowym.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane