statystyki

Przedwyborcza niespodzianka dla szpitali powiatowych

autor: Agata Szczepańska11.09.2019, 07:55; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:14

348 mln zł dla 373 szpitali – to dodatkowe środki, które mają trafić do nich jeszcze we wrześniu, ale z wyrównaniem od 1 stycznia. Średnio na jedną placówkę przypada ok. milion złotych, dlatego ten niespodziany zastrzyk finansowy został ochrzczony już mianem: „milion plus”.

Pieniądze przeznaczone są dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali, z których dużą część stanowią placówki powiatowe. Są to dodatkowe pieniądze w stosunku do tego, co planowane było w budżecie NFZ. Jak przypomniał na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, w sumie w tym roku do szpitali skierowano ponad 800 mln zł więcej, niż pierwotnie planowano. Wzrost w skali roku wynosi tym samym 9 proc.

Ryczałt dla placówek I stopnia wrośnie o 4 proc., dla tych II stopnia – o 3 proc. (przez wprowadzenie współczynnika korygującego 1,04 i 1,03). Większość z nich dostanie od 0,5 mln zł do 1,5 mln zł – proporcjonalnie do wysokości ryczałtu. W przypadku największych podmiotów będzie to prawie 3,4 mln zł, z kolei najmniejsze otrzymają po ok. 50 tys. zł.

Dodatkowe środki przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych (szpitalach klinicznych i instytutach badawczych). Przykładem takich procedur są kompleksowe zabiegi w zaćmie i jaskrze czy kompleksowa opieka nad pacjentem w oddziale udarowym.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane