statystyki

Agonia zdrowia. Po wyborach czeka nas lawina zamykanych szpitali [WYWIAD]

autor: Mira Suchodolska20.07.2019, 08:45; Aktualizacja: 20.07.2019, 10:23
Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej, były rzecznik prasowy i przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy

fot. mat. prasowe

Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej, były rzecznik prasowy i przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy fot. mat. prasoweźródło: DGP

Przed wyborami nie zostanie zamknięty żaden, choćby najbardziej zadłużony szpital. Ale po nich ruszy lawina.

Czy system służby zdrowia jest w tak fatalnym stanie, jak ciągle słyszymy, czy jest to raczej kolejny fakt polityczny, jakich bez liku?

Po pierwsze nie służby zdrowia. Bo czasy „służby” dawno minęły. Wszyscy pracujemy w ochronie zdrowia.

A ochrona czym się zajmuje?

Ochroną zdrowia Polaków – tylko, niestety, równie ciężko, jak z chorobami pacjentów, musimy walczyć z chorobami systemu. Jakieś osiem lat temu zaczęto przepowiadać, że system jest u kresu wydolności i że grozi mu załamanie. Dziś na żywo obserwujemy, jak się powoli wali. Nie ma przecież miesiąca, by w jakimś szpitalu w kraju nie zamykano oddziału. Nikt nie jest w stanie nad tym zapanować, bo wystarczy, że jedna osoba pójdzie na urlop, a już nie ma jak spiąć obsady. Są oddziały, to żadna tajemnica, gdzie za cały zespół lekarski robi jedna osoba. Jedna! Na oddziale jest tylko kierownik, a reszta to dyżurni „najemnicy”. Jeśli on pójdzie na urlop, zachoruje albo, nie daj Boże, umrze, oddział trzeba zawiesić lub zamknąć. Są szpitale, w których zatrudnionych jest tylko dwóch anestezjologów, co oznacza, że – teoretycznie – nie powinni oni wychodzić z pracy, bo co najmniej dwóch musi być non stop na dyżurze. Takie placówki ratują się najemnikami z innych szpitali. A co pani powie na taki punkt POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), gdzie lekarz bywa dwa razy w tygodniu, przez kilka godzin? Są takie. To, co widzimy, to coraz szybsza agonia tego systemu.

Magazyn. Okładka. 19 lipca 2019

Magazyn. Okładka. 19 lipca 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Co się dzieje z pacjentami, kiedy zamyka się oddział szpitalny?

Część się wypisuje do domów, a część przenosi do innej placówki. Czasem lekarze, którzy się ostali, przenoszą się razem z chorymi, wzmacniając sytuację kadrową sąsiadów. Niektórzy pracują naprawdę ponad siły, jeden ze znanych mi specjalistów bierze po 16 dyżurów w miesiącu. Bez tego nie da rady spiąć grafiku. Albo taka sytuacja – lekarz rezydent dyżuruje na trzech albo czterech oddziałach jednocześnie. Co będzie, jeśli w tym samym czasie coś się wydarzy na dwóch?

Niepodważalna wiara w szwedzką szesnastolatkę Gretę Thunberg. Bo wie, jak ocalić świat i Polaków [FELIETON] >>

Ale młodzi lekarze już nie chcą tak pracować.

Nie chcą. Bo dlaczego mają tak żyć? Kiedyś było normą, że lekarz, przyjmując się do pracy, podpisywał zgodę na pracę przez 78 godzin tygodniowo (klauzula opt-out), choć powinien pracować 48 godzin. To było dobrze widziane, więc się nie dyskutowało, tylko podpisywało. Kiedy na oddziałach szpitalnych wskutek protestu na przełomie 2017 r. i 2018 r. doszło do sytuacji, że zespoły lekarskie wypowiedziały klauzule opt-out, zapanował popłoch. Znam miejsca, gdzie dyrekcja naciskała na kierowników, że albo zrobią z tym porządek, albo zostaną zwolnieni. I padały propozycje nie do odrzucenia: kto z powrotem nie podpisze, ten już nigdy nie zobaczy stołu operacyjnego. Wielu lekarzy podpisało, bo od tego zależała ich przyszłość. Inni nie chcieli wojny z dyrekcją.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

 • Kiepsko to wygląda(2019-07-20 10:41) Zgłoś naruszenie 617

  Upada ochrona zdrowia. Ale upada też oświata. A o upadku funkcji sądowych państwa na skutek odrażająco niskich płac sekretarzy sądowych mówimy już od roku. I problem nieustannie się pogłębia. PiS przespał całą kadencję, zajmując się stołkami.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2019-07-20 15:27) Zgłoś naruszenie 357

  Im więcej inwestycji będą dokonywać ludzie czarnej mafii, tym gorzej będzie dla suwerena. Na razie skupiają się na oświacie, budowie hoteli, wieżowców, niektóre szkoły też już budują polecam art. z Rzepy/. Przejmą szpitale. Zakon krzyżacki to wszak był zakon braci szpitalników. A ilu tubylców wymordowali w imię Boga. Ich bóg to bóg mamony i cudzych ziem. Wszak nowowierców należało wyrżnąć. Z LGBT robią to teraz, ale koniecznie mają to robić wychowani przez nich wierni. Oni wezmą za posługi od obu walczących stron i jeszcze ziemia pomordowanych będzie ich. Opieka paliatywna w wykonaniu tych oszustów - źle się kończy dla chorych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • goosc(2019-07-20 12:42) Zgłoś naruszenie 3419

  Szpitale będą upadać , bo zastąpi je konkurencja dofinansowana z NFZ i zawartych umów z firmami ubezpieczeniowymi. W tym roku w miastach widzi się jak grzyby po deszczu budują prywatni właściciele lekarze lub rehabilitanci piętrowe domy z przeznaczeniem na KLINIKI . Na państwowych posadach w służbie zdrowia z dokładnością komunistycznych PLANÓW 3-letnich , 5 - letnich zabezpieczyli wizyty chorych oraz wizyty pokontrolne. Tak narzekali na państwowe zarobki , a budowle kosztują. Nas maluczkich nie stać na chorowanie , bo trzeba pracować i utrzymać rodzinę . Nie stać na mieszkanie , nie mówiąc o leczeniu prywatnym.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2019-07-20 13:49) Zgłoś naruszenie 2912

  "goosc" ? Jaki z Ciebie "gosc" skoro piszesz wedle wytycznych z Nowogrodzkiej !! Zapewne wielu jest cwaniaków w kitlach, może prawie tylu co w PIS-ie, ale robić zarzut z przedsiębiorczości lekarzy to jakiś absurd. Tylko Kot prezesa mógłby na tak chytry pomysł wpaść !! Więc Ty albo futrzak prezesa, albo po kastracji mózgu !? Na podstawie swoich obserwacji, i szczęśliwego leczenia zakończonego operacją mogę uczciwie powiedzieć, iż więcej lekarzy jest wspaniałych aniżeli tych złych ! To jak z mechanikami aut osobowych, do której to profesji zaliczam także lekarzy, tyle że tamci od mechaniki a ci są mechanikami od części ludzkich, więc jak trafi się nam partacz to auto nie pojedzie, a człowiek się przekręci. I padnie. I wracając do tych domów szklanych przeznaczonych na kliniki to wiedz mój brzydalu, że w takiej [dość dobrze urządzonej w Józefowie] klinice się leczyłem [bylem pod obserwacją] u chirurga naczyniowego, dobrego w swoim fachu, i czekalem na operację jak tętniak podrośnie. Niestety nie doczekałem, przyszła "dobra" podła zmiana i dotacje z tego NFZ-tu zabrała. Więc normalne że gospodarz oddział zamknął bo Ty byś nie dopłacał, prawda ? Więc ja, i mi podobni zostaliśmy na lodzie [o lekarzach nie wspomnę, znaczy o ich prawie do pracy] ale jeden dobry samarytanin w białym kitlu zadzwonił - a nie musiał, prawda, brzydalu - i skierował do szpitala z chirurgami na Banacha w Warszawce. Były grymasy i dąsy, bo przeludniony oddział, bo długie kolejki... ale przyjęli z marszu , wieczorową porą, po 20-tej , i za dwa dni stół, usypianie i szczęśliwe przebudzanie. Więc widzisz gamoniu na tym przykładzie że najlepiej, aby politycy tacy jak Wy się nie wtrącali, a już Ziobro był od szpitali - i lekarzy - jak najdalej !! Reasumując więc Słoiku ciesz się żeś zdrów, nie psiocz więc i nie stękaj bo jak przyjdzie Twój czas, a przyjdzie, to oddasz się w ręce tych co opluwasz, a wtedy .... ?!! Chyba że Ty nawrócony, miast do lekarza do plebana zapukasz, i do "najwyższego" o zdrowie się pomodlisz ... w takim razie życzę SZCZĘŚCIA !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czas -- wyprostuje myslenie..(2019-07-21 12:16) Zgłoś naruszenie 2714

  brońcie medyków --- a oni się (odwdzięczają od lat) i odwdzięczą..w 100% ..!! >>> np. wykombinują zwiększenie kolejek.(tylko od nich to zależy) i jak co roku--zażądają podwyżek - co NIGDY nie przekładało się (i nie przełoży) na zmianę "ich" mentalności.! oraz w jakimkolwiek momencie poprawą leczenia //

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ree(2019-07-20 20:10) Zgłoś naruszenie 264

  wcześniej czy później pisiołki doprowadzą do katastrofy, nawet nie trzeba być jasnopwidzem

  Odpowiedz
 • x(2019-07-20 10:01) Zgłoś naruszenie 253

  do czytelnik -chyba P żyje w innym świecie albo nie miał P okazji dobrze zachorować i przebywać w szpitalu pozdr

  Odpowiedz
 • głupota pisowska(2019-07-20 21:41) Zgłoś naruszenie 222

  brawo, dajcie młodym zdrowym jak byk rodzicom może 1000+, a chorzy nie umierają na ulicy

  Odpowiedz
 • POLITYK(2019-07-20 20:40) Zgłoś naruszenie 214

  PIS KOMPLETNIE NIE PANUJE NAD SYTUACJĄ W KAŻDEJ DZIEDZINIE. .DLATEGO DŁUGO SIĘ NIE UTRZYMA

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ludzie wreszcie myślcie(2019-07-22 18:24) Zgłoś naruszenie 150

  Ogólnie na 5 kontrolowanych jednostek tylko w jednej były kłopoty natury kadrowej, nie było lekarzy czy kierownika S O R u. W pozostałych były kadry !! i sprzęt !! , tylko był kłopot z realizacją procedur w praktyce, są kłopoty z przełożeniem ich na codzienną praktykę, jest rozmyta !!!!!!! kwestia odpowiedzialności ws. decyzji co do podjęcia - lub nie - leczenia pacjenta" ....tak "działają " brygady >>> tylko BEZKARNE...--- k.... dokąd...????

  Odpowiedz
 • starka(2019-07-21 10:25) Zgłoś naruszenie 140

  Wystarczy że jeden czy drugi kiepski minister od zdrowia posiedział sobie na ministerialnym stołku i wziął kasę. Dla niego i jego kolesi pomoc medyczna będzie. A że nie ma kasy na szpitale? Nie ma opieki geriatrycznej? Ale za to będziemy mieć kolejne muzeum a może nawet pałac saski. Zatem ********* dziady i nie bulgotać jak Pan rządzi.

  Odpowiedz
 • 23recx(2019-07-22 12:37) Zgłoś naruszenie 142

  Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby każdy lekarz (w tym dentysta), by móc wykonywać zawód miał obowiązek pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej przez dwa dni w tygodniu (2x8 godzin). Resztę czasu mógłby pracować prywatnie. A tak, wielu lekarzy zaraz po specjalizacji ucieka do placówek prywatnych, gdzie dyktują ceny za usługę.A rezydenci by zrobić specjalizacje pracują po 24 godziny kilka razy w tygodniu. Ludzie nie mają wyjścia - po poradę idą prywatnie, ale na operację już ich nie stać, więc się nie leczą. Nikt nie prowadzi leczenia kompleksowo, odwiedza się prywatne gabinety - od specjalisty do specjalisty - bez konkretnego efektu leczniczego. NFZ już dawno powinien wprowadzić powszechny rejestr usług medycznych - wykonywanych dla danego pacjenta zarówno za publiczne i prywatne pieniądze - i jedną, dostępną dla pacjenta i jego lekarzy kartotekę medyczną, tak by lekarz prowadzący wiedział co pacjentowi dolega i jakie otrzymał prywatnie porady specjalistyczne - i jakie leki mu przepisano.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • DRRD(2019-07-22 08:53) Zgłoś naruszenie 130

  W ogólnym zarysie schemat powinien być taki : Obywatele pracują i zarabiają pieniądze, Państwo im część tych pieniędzy zabiera, rządzący wykonują swoją pracę dobrze wydając te pieniądze na różne usługi Państwa. A jak jest? Państwo nie daje pieniędzy a usługi publiczne, rządzący nic nie muszą robić, tylko oddać pieniądze obywatelom, obywatele nie muszą robić - dostali pieniądze. Dla mało pojętnych, jeszcze raz : PAŃSTWO NIE JEST OD ROZDAWANIA PIENIĘDZY, TYLKO OD ZABEZPIECZANIA WAŻNYCH USŁUG PUBLICZNYCH!!! Państwo pieniądze zabiera!

  Odpowiedz
 • czytelnik(2019-07-20 09:14) Zgłoś naruszenie 1232

  komu zależy, aby pisać takie bzdury

  Odpowiedz
 • chory(2019-07-23 16:34) Zgłoś naruszenie 111

  prywatnie przyjmujący lekarze to mega zdziercy boga się nie boją i kroją z biednych chorych ludzi kwoty niebagatelne dla wiekszości ludzi nie do przeskoczenia

  Odpowiedz
 • likwidowac te co nie przynoszą zysków......(2019-07-20 13:06) Zgłoś naruszenie 939

  nikt na siłę nie będzie utrzymywał braci w białych fartuchach,jak nie umią na siebie zapracować.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jarl(2019-07-22 07:57) Zgłoś naruszenie 72

  To jest chory kraj. Jest mądre powiedzenie "Najgorsze dla polaka to wolność".

  Odpowiedz
 • rita(2019-07-20 21:25) Zgłoś naruszenie 510

  utrzyma sie ,ma poparcie i to duze suwerena , bo to jest najlepszy rzad bo daje kase ,a po kradlo ,taka jest mentalnosc polskiej patologi

  Odpowiedz
 • Rs(2019-07-20 15:18) Zgłoś naruszenie 20

  Generalnie

  Odpowiedz
 • brawo plusy(2019-07-21 14:50) Zgłoś naruszenie 23

  zwiększcie 500 plus i emeryturę plus dwukrotnie, a co tam, niech się młodzi leżą, ******* i rozmnażają

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane