statystyki

Spór między lekarzami a NFZ z nocnymi dyżurami w tle

autor: Agata Szczepańska15.07.2019, 08:58; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:59
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powinni mieć obowiązek dyżurowania w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) – uważa Andrzej Jacyna.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powinni mieć obowiązek dyżurowania w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) – uważa Andrzej Jacyna.źródło: ShutterStock

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powinni mieć obowiązek dyżurowania w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) – uważa Andrzej Jacyna. Jego słowa oburzyły środowisko, jednak na potrzebę zreformowania zarówno POZ, jak i NPL od dłuższego czasu wskazują również eksperci.

Organizacje skupiające lekarzy POZ w reakcji na słowa prezesa NFZ wysłały listy m.in. do premiera Mateusza Morawickiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Są w nich protesty, żądania przeprosin i prośby o sprecyzowanie, jakie jest w tej sprawie stanowisko resortu. Warto jednak w tym kontekście przypomnieć, co dokładnie powiedział Andrzej Jacyna na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia i jak się to wpisuje w zgłaszane od jakiegoś czasu postulaty.

Nocna pomoc w przychodni czy szpitalu?

– Jestem za tym, żeby nałożyć obowiązek dyżurowania na lekarzy POZ. Nie wiem, w jakim wymiarze, niemniej powinni mieć oni obowiązek obsady dyżurów w NPL. Wyłgali się z tego zręcznie, dzisiaj pracują do godz. 18, żądają skrócenia pracy do godz. 16. Myślę, że po wyborach jest czas na twardą dyskusję z tym towarzystwem – powiedział Andrzej Jacyna, odnosząc się do skarg dyrektorów szpitali na trudności związane w obsadzaniem dyżurów.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane