statystyki

Spór między lekarzami a NFZ z nocnymi dyżurami w tle

autor: Agata Szczepańska15.07.2019, 08:58; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:59
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powinni mieć obowiązek dyżurowania w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) – uważa Andrzej Jacyna.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powinni mieć obowiązek dyżurowania w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) – uważa Andrzej Jacyna.źródło: ShutterStock

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) powinni mieć obowiązek dyżurowania w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) – uważa Andrzej Jacyna. Jego słowa oburzyły środowisko, jednak na potrzebę zreformowania zarówno POZ, jak i NPL od dłuższego czasu wskazują również eksperci.

Organizacje skupiające lekarzy POZ w reakcji na słowa prezesa NFZ wysłały listy m.in. do premiera Mateusza Morawickiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Są w nich protesty, żądania przeprosin i prośby o sprecyzowanie, jakie jest w tej sprawie stanowisko resortu. Warto jednak w tym kontekście przypomnieć, co dokładnie powiedział Andrzej Jacyna na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia i jak się to wpisuje w zgłaszane od jakiegoś czasu postulaty.

Nocna pomoc w przychodni czy szpitalu?

– Jestem za tym, żeby nałożyć obowiązek dyżurowania na lekarzy POZ. Nie wiem, w jakim wymiarze, niemniej powinni mieć oni obowiązek obsady dyżurów w NPL. Wyłgali się z tego zręcznie, dzisiaj pracują do godz. 18, żądają skrócenia pracy do godz. 16. Myślę, że po wyborach jest czas na twardą dyskusję z tym towarzystwem – powiedział Andrzej Jacyna, odnosząc się do skarg dyrektorów szpitali na trudności związane w obsadzaniem dyżurów.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane