NFZ bez dotacji na leczenie nieubezpieczonych

autor: Agata Szczepańska08.07.2019, 01:33; Aktualizacja: 08.07.2019, 09:52
zdrowie

zdrowieźródło: ShutterStock

W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r. nie ma pieniędzy na leczenie osób, które mimo braku ubezpieczenia mają prawo do świadczeń – to m.in. dzieci, kobiety w ciąży i osoby wychodzące z uzależnień. Resort zdrowia i NFZ uspokajają, że środki na ten cel znajdą się później, ale na razie w tej pozycji widnieje zero.

Świadczenia te finansowane są przez fundusz, ale z dotacji celowej otrzymywanej z budżetu państwa. W ostatnich latach wynosiła ona ok. 300 mln zł. Na brak tej pozycji w przyszłorocznym planie wskazuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

– Problem jest dużego kalibru i musi zostać naprawiony. I to szybko, bo chodzi o konstytucyjne prawo do świadczeń. Przepisy są bowiem jednoznaczne: osoby nieubezpieczone, wymienione w określonych przepisach, mają prawo do leczenia – przekonuje.

Podkreśla, że dotyczy to grup szczególnie wrażliwych, bo m.in. dzieci niezgłoszonych do ubezpieczenia, kobiet w ciąży i w czasie połogu, ale również osób z zaburzeniami psychicznymi, pozbawionych wolności, części cudzoziemców, posiadaczy Karty Polaka, narażonych na kontakt z materiałem zakaźnym, podejmujących leczenie odwykowe. Nie jest to zatem mała grupa.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane