statystyki

NFZ bez dotacji na leczenie nieubezpieczonych

autor: Agata Szczepańska08.07.2019, 01:33; Aktualizacja: 08.07.2019, 09:52
zdrowie

zdrowieźródło: ShutterStock

W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r. nie ma pieniędzy na leczenie osób, które mimo braku ubezpieczenia mają prawo do świadczeń – to m.in. dzieci, kobiety w ciąży i osoby wychodzące z uzależnień. Resort zdrowia i NFZ uspokajają, że środki na ten cel znajdą się później, ale na razie w tej pozycji widnieje zero.

Świadczenia te finansowane są przez fundusz, ale z dotacji celowej otrzymywanej z budżetu państwa. W ostatnich latach wynosiła ona ok. 300 mln zł. Na brak tej pozycji w przyszłorocznym planie wskazuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

– Problem jest dużego kalibru i musi zostać naprawiony. I to szybko, bo chodzi o konstytucyjne prawo do świadczeń. Przepisy są bowiem jednoznaczne: osoby nieubezpieczone, wymienione w określonych przepisach, mają prawo do leczenia – przekonuje.

Podkreśla, że dotyczy to grup szczególnie wrażliwych, bo m.in. dzieci niezgłoszonych do ubezpieczenia, kobiet w ciąży i w czasie połogu, ale również osób z zaburzeniami psychicznymi, pozbawionych wolności, części cudzoziemców, posiadaczy Karty Polaka, narażonych na kontakt z materiałem zakaźnym, podejmujących leczenie odwykowe. Nie jest to zatem mała grupa.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane