statystyki

Ubezpieczenia prywatne pomogą odciążyć państwo

autor: Dorota M. Fal04.07.2019, 16:00
By prywatne ubezpieczenia funkcjonowały lepiej, konieczne jest wsparcie ustawodawcy.

By prywatne ubezpieczenia funkcjonowały lepiej, konieczne jest wsparcie ustawodawcy.źródło: ShutterStock

System opieki zdrowotnej powinien zapewniać taką opiekę, by równoważyć potrzeby społeczeństwa z możliwościami finansowymi państwa. To podstawowy wniosek z debaty „Wspólnie dla zdrowia” zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia oraz raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z maja br. oraz kolejnego wydania „Health in Transition – Poland”, przygotowanego przez Obserwatorium WHO wraz z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pod względem nakładów publicznych na służbę zdrowia zajmujemy w Europie trzecie miejsce od końca. Polacy wykładają duże sumy z własnej kieszeni na prywatną opiekę zdrowotną, dokładając w ten sposób do procesu leczenia. To najmniej efektywny sposób finansowania opieki zdrowotnej, dodatkowo często nieskuteczny. Dlaczego więc decydujemy się na współpłacenie?

Według raportu NIK w systemie opieki zdrowotnej najbardziej przeszkadzają nam kolejki do świadczeń. Jak wynika z Barometru Fundacji Watch Health Care, na przełomie 2018 i 2019 r. czas oczekiwania wynosił aż 3,8 miesiąca. Polacy, by nie czekać w kolejkach, płacą za wizyty sami lub coraz częściej sięgają po prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Według danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń na koniec 2018 r. z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego korzystało aż 2,6 mln osób.

By prywatne ubezpieczenia funkcjonowały lepiej, konieczne jest wsparcie ustawodawcy. Opieka zdrowotna wszędzie na świecie jest zbyt droga, by państwo mogło finansować nieograniczony dostęp do świadczeń. Z kolei finansowanie „fee for service” (opłata z usługę – przyp. red.) jest bardzo drogie i nieefektywne. Potrzebne jest więc wprowadzenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jako elementu wpierającego państwową opiekę zdrowotną. Podsumowując debatę, Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy od dawna zwróciło uwagę na konieczność wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, które pozwolą na finansowanie np. nowoczesnych drogich nierefundowanych terapii, w tym onkologicznych.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane