statystyki

Stawki niższe niż minimalne wynagrodzenie i podwyżki zaledwie o 2 proc. Płace w zdrowiu nie satysfakcjonują nikogo

autor: Agata Szczepańska25.06.2019, 19:00
– Wbrew deklaracjom resortu zdrowia nie gwarantuje to, że pracodawcy nie będą tych stawek utrzymywali na poziomie niższym – ocenia Solidarność. I przypomina, że od dłuższego czasu postuluje, by płace pracowników budżetówki wzrosły o 15 proc.

– Wbrew deklaracjom resortu zdrowia nie gwarantuje to, że pracodawcy nie będą tych stawek utrzymywali na poziomie niższym – ocenia Solidarność. I przypomina, że od dłuższego czasu postuluje, by płace pracowników budżetówki wzrosły o 15 proc.źródło: ShutterStock

Stawki niższe niż minimalne wynagrodzenie i podwyżki zaledwie o 2 proc. – to główne zastrzeżenia do nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej. Negatywnie zaopiniowały projekt wszystkie samorządy i związki zawodowe uczestniczące w konsultacjach.

Nowela ma zmienić rozporządzenie z 17 lipca 2014 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 304), wprowadzając nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zaszeregowanych w poszczególnych kategoriach – od I do XXII (gdzie pierwsze kategorie to stanowiska wymagające najniższych kwalifikacji, a ostatnie – specjalistyczne i kierownicze). Minimalne kwoty wynoszą 1463–2517 zł (oznacza to wzrost o ok. 2,3 proc.), a maksymalne 2438–6302 zł (to z kolei wzrost od ok. 2,3 proc. do 19,5 proc.). Jest to realizacja zaplanowanego w ustawie budżetowej (Dz.U. z 2019 r. poz. 198) średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej, który wynosi 102,3 proc. Wzrost górnych pułapów ma także uwzględniać wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynoszącego obecnie 2250 zł.

Nowelizacja odnosi się także do ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1473 ze zm.). Jak zastrzeżono w projekcie, podwyższenie minimalnych stawek będzie się mieścić w ramach planowanych limitów wynagrodzeń dla jednostek bud żetowych, a podwyższenie górnych pułapów nie spowoduje automatycznego wzrostu płac, ale pozwoli na ustalenie wyższych wynagrodzeń w przyszłości.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane