statystyki

Inwestycje w zdrowiu pod większą kontrolą

autor: Agata Szczepańska29.05.2019, 07:32; Aktualizacja: 29.05.2019, 07:34
Eksperci na razie ostrożnie wypowiadają się na temat zaproponowanych przez resort zmian.

Eksperci na razie ostrożnie wypowiadają się na temat zaproponowanych przez resort zmian.źródło: ShutterStock

Projekty poniżej 2 mln zł bez oceny ich celowości, za to wzmocniona ocena tych o wartości powyżej 50 mln zł – z udziałem nowej komisji powołanej przy ministrze zdrowia. Bez pozytywnej oceny nie będzie można uczestniczyć w konkursie o udzielanie świadczeń. To niektóre ze zmian, które ma wprowadzić przygotowywana przez resort zdrowia nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej.

Inwestycje na rynku usług zdrowotnych już teraz podlegają ocenie. Opinia o celowości inwestycji (OCI) jest ważnym elementem przy decyzjach o rozdzielaniu funduszy. Wnioski składa się do wojewody lub – w szczególnych przypadkach – do ministra zdrowia. Służy temu wprowadzony w 2016 r. Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). W zeszłym roku dotyczące go przepisy znowelizowano, rozszerzając zakres opiniowania i obniżając pułap wartości podlegających mu przedsięwzięć. Teraz resort planuje kolejne zmiany.

Rozwój rynku pod nadzorem

Z jednej strony zdecydowano się na określenie, że obowiązek sporządzania OCI będzie dotyczył inwestycji o wartości przekraczającej 2 mln zł. Ma to wyeliminować wnioski dotyczące przedsięwzięć mniej istotnych z punktu widzenia polityki zdrowotnej. Jak wynika z analiz, w latach 2016–2018 inwestycje do 2 mln zł stanowiły 27 proc. wszystkich wniosków i dotyczyły głównie drobnych zakupów sprzętu medycznego.

Z drugiej strony planowane jest wzmocnienie merytorycznej oceny wniosków dla projektów strategicznych, o wartości przekraczającej 50 mln zł. Temu służyć ma utworzenie Komisji Oceny Wniosków Inwestycyjnych, jako wysokospecjalistycznego organu pomocniczego. W skład komisji będą wchodzić osoby wskazane przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministrów finansów, rozwoju i zdrowia oraz prezesa NFZ. Mają to być osoby pełniące funkcje sekretarza lub podsekretarza stanu, ewentualnie obejmujące wyższe stanowiska w służbie cywilnej, posiadające wyższe wykształcenie oraz odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Efektem ma być skuteczniejsza kontrola nad inwestycjami najbardziej kosztochłonnymi, które w znacznym stopniu oddziałują na rynek usług medycznych. Chodzi też o wyeliminowanie sytuacji, gdzie brak finansowania świadczeń przez NFZ i wzajemna konkurencja blisko położonych od siebie podmiotów prowadzą do ich zadłużania.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane