statystyki

Big Pharma na cenzurowanym

autor: Klara Klinger21.05.2019, 06:59; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:01
Obok zaporowych cen według dokumentu sporządzonego przez Holendrów problemem jest także ograniczona dostępność.

Obok zaporowych cen według dokumentu sporządzonego przez Holendrów problemem jest także ograniczona dostępność.źródło: ShutterStock

Unia Europejska przygląda się nowym strategiom walki cenowej z koncernami farmaceutycznymi.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Holandia zaproponuje nowemu Parlamentowi Europejskiemu „zrównoważenie interesów firm farmaceutycznych oraz pacjentów”. Taki cel znalazł się, według portalu Politico, na liście priorytetów unijnych przygotowanych przez rząd holenderski na lata 2019–2024.

Holendrzy uważają, że Bruksela powinna dokonać rzetelnego przeglądu unijnego prawa farmaceutycznego. Celem ma być zapewnienie dostępu pacjentom do terapii w rozsądnych cenach. A szczególnie powinno to dotyczyć leków na choroby rzadkie oraz preparatów dla dzieci.

Obok zaporowych cen według dokumentu sporządzonego przez Holendrów problemem jest także ograniczona dostępność. Niedobory leków, brak zapasów i nierówna dystrybucja powinny zostać poddane analizie. Holendrzy od roku sami zmagają się z tym problem. W 2018 r. prawie 800 preparatów nie było dostępnych w aptekach przez co najmniej dwa tygodnie. Niedobory wynikają z różnicy ich cen między poszczególnymi krajami: niskie ceny w Holandii powodowały, że aptekarzom opłacało się sprzedawać medykamenty do Niemiec.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane