statystyki

Walka z fałszywymi lekami

autor: Patryk Słowik08.01.2019, 08:20; Aktualizacja: 08.01.2019, 08:25
Eksperci szacują, że nawet co setny produkt leczniczy sprzedawany w polskiej aptece jest sfałszowany.

Eksperci szacują, że nawet co setny produkt leczniczy sprzedawany w polskiej aptece jest sfałszowany.źródło: ShutterStock

Dostosowanie polskich przepisów do unijnych regulacji tak, aby przeciwdziałać fałszowaniu leków jeszcze skuteczniej niż do tej pory – to podstawowy cel kolejnego projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, który został właśnie opublikowany.

Chodzi o dostosowanie przepisów do tzw. dyrektywy fałszywkowej (dyrektywa 83/2001) oraz rozporządzenia uzupełniającego dyrektywę (2016/161). Termin implementacji mija 9 lutego 2019 r.

W największym skrócie, każdy ze sprzedawanych leków na receptę oraz niektóre leki bez recepty będą musiały posiadać na swych opakowaniach unikalny kod. A aptekarz, wydając pacjentowi produkt, będzie musiał do oznaczenia przyłożyć specjalny czytnik. Jeśli system wskaże, że lek pochodzi z legalnego źródła – do sprzedaży dojdzie. Jeśli pojawi się alarm – aptekarz leku nie sprzeda, za to będzie musiał powiadomić inspekcję farmaceutyczną o tym, że ma na stanie najprawdopodobniej sfałszowany produkt.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane