statystyki

Od stycznia rusza cyfrowa dokumentacja medyczna

autor: Agata Szczepańska27.12.2018, 07:18; Aktualizacja: 27.12.2018, 07:21
1 stycznia 2019 r. wchodzi też w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

1 stycznia 2019 r. wchodzi też w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.źródło: ShutterStock

Informacja o rozpoznaniu oraz karta informacyjna z leczenia szpitalnego – to niektóre dokumenty, które od nowego roku będą musiały mieć postać elektroniczną. Resort wycofał się natomiast z wymogu prowadzenia w tej formie historii choroby.

Obowiązek tworzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej od 1 stycznia 2019 r. określony został w przepisach wydanych na podstawie art. 13a ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1845 ze zm.).

Co musi być w e-postaci

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że obejmuje on następujące rodzaje dokumentów: informację o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do lecznicy, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach – w przypadku odmowy przyjęcia do placówki; informację dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu; kartę informacyjną z leczenia szpitalnego.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • as80(2018-12-28 15:38) Zgłoś naruszenie 30

  juz dawno pacjenci powinni mieć ze soba nosnik pamieci i tam powinny byc wpisane wszystkie badania -wyniki wizyty u poszczególnych lekarzy jakie leki ktos bierze i wszystko widzi o co chodzi a tak to papiery trzeba nosic dziwne to a kamery w szpitalach to popieram tam dopiero mozna zobaczyc sam sie przekonałem na wlasna prosbe sie wypisalem w dwa dni po operacji siostry gorzej trakyuja jak swojego psa

  Odpowiedz
 • eht(2018-12-27 09:13) Zgłoś naruszenie 11

  i kamery na salach chorych co by nagrywały znęcanie się niektórych lekarzy nad chorymi ..........

  Odpowiedz
 • FizjoKris(2019-04-03 12:05) Zgłoś naruszenie 00

  Elektroniczna dokumentacja to świetna rzecz! Znacznie ułatwiła nam pracę. Korzystamy z Medfile, nawet nie potrzebowaliśmy wymiany sprzętu na nowy i zrezygnowaliśmy z wykupu miejsca na serwerach. Innowacje przynoszą efekty!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane