statystyki

Lekarzom nie opłaca się być biegłym. Zarabiają kilkukrotnie mniej niż za dyżur

20.11.2018, 16:00
Stawka za godzinę pracy biegłego nie przekracza 32,38 zł. To kilkakrotnie mniej niż za dyżur

Stawka za godzinę pracy biegłego nie przekracza 32,38 zł. To kilkakrotnie mniej niż za dyżurźródło: ShutterStock

Od 22,90 zł do 32,38 zł wynosi wynagrodzenie za godzinę pracy biegłego z zakresu medycyny. Zdaniem samorządu lekarskiego, aby zachęcić specjalistów do wydawania opinii na zlecenie wymiaru sprawiedliwości, konieczna jest zmiana zasad płacenia im za takie usługi.

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do ministra sprawiedliwości o nowelizację przepisów – zarówno dotyczących wynagradzania, jak i odpowiedzialności biegłych. Obecnie lekarzy, którzy wyrażają gotowość do wydawania opinii na rzecz organów wymiaru sprawiedliwości jest zbyt mało. A niewielka liczba biegłych powoduje, że terminy oczekiwania na wydanie opinii są bardzo długie, tym samym przedłuża się całe postępowanie.

W ocenie samorządu sytuacja nie poprawi się bez zmian w prawie – chodzi m.in. o uchylenie przepisów kodeksu karnego, które powodują u lekarzy obawę poniesienia nieadekwatnie surowej kary w związku z wykonywaniem zadań biegłego. To m.in. sankcje za nieumyślne przedstawienie fałszywej opinii. Zdaniem NRL przepis ten zniechęca wielu specjalistów do podejmowania obowiązków biegłego sądowego z uwagi na ryzyko osobistej odpowiedzialności za wydawane w dobrej wierze orzeczenia.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • coraz bardziej szczęśliwy(2018-11-20 22:22) Zgłoś naruszenie 62

  I niech każdy mechanik naprawi 1 samochód ( poza własnym) za darmo. I niech w imię dobra ogółu hydraulik itp

  Odpowiedz
 • carkulator(2018-11-20 17:29) Zgłoś naruszenie 52

  Czasem lekarzom nie oplaca sie byc lekarzem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kn(2018-11-20 19:23) Zgłoś naruszenie 47

  Sprawa jest prosta. Każdy lekarz mający kwalifikacje powinien dostawać np. jedną opinię rocznie w czynie społecznym za symbolicznym wynagrodzeniem. Dla tzw. Dobra wymiaru sprawiedliwości. Zarabiają na tyle dobrze, że to ich zbytnio nie obciąży.

  Odpowiedz
 • xxx(2018-11-20 20:33) Zgłoś naruszenie 33

  nauczycielowi oficjalnie płaci się za 18h nauczania dzieci w klasie, robotę papierkową musi i przygotowanie lekcji musi wykonać poza tym czasem za darmo. Może niech to samo dotyczy lekarzy, płaćmy im tylko za czas leczenia pacjentów, a całą resztę, w tym opinie dla sądu za darmo po czasie pracy z pacjentem.

  Odpowiedz
 • Wszytsko(2018-11-20 18:54) Zgłoś naruszenie 32

  Niech nie pi....... .Bylem przyjmowany przez bieglego na dyzurach...

  Odpowiedz
 • jaaaaaaa(2018-11-21 12:00) Zgłoś naruszenie 20

  Komentujący są po prostu genialni! Na pewno ta opinia za darmo będzie doskonała pod każdym względem. Słyszeli Państwo o powiedzeniu "z niewolnika nie ma pracownika". Biegłych trzeba szanować, a nie zniechęcać. U nas teraz nie ma miesiąca, żeby się któryś biegły z listy wypisał. Już prosta sprawa trwa półtora-dwa lata. Super i oby tak dalej

  Odpowiedz
 • Alfa(2018-11-20 16:46) Zgłoś naruszenie 23

  za opinię wydaną na podstawie dwóch kartek historii choroby o tym czy obrażenia powodują rozstrój zdrowia powyżej 7 dni lub do 7 dni napisaną w 10 linijkach z tego 8 przepisanych z kartoteki sąd płaci 120 PLN- wg mnie niezła stawka za pół godziny pracy

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane