statystyki

Grudzień coraz bliżej, a lekarze wciąż korzystają z papierowych zwolnień

autor: Bożena Wiktorowska04.10.2018, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2018, 09:17

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tylko do końca listopada medycy mogą wystawiać papierowe potwierdzenia czasowej niezdolności do pracy. Od grudnia jedyną możliwą formą będzie e-zwolnienie. Taki przymus wprowadza ustawa z 10 maja 2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 1150).

Wszystko wskazuje na to, że tym razem termin wprowadzenia e-zwolnień nie zostanie po raz kolejny przesunięty (przepisy miały wejść w życie już w lipcu tego roku) i rządowi uda się przeforsować reformę. Tym bardziej że lekarzom w wystawianiu elektronicznych druków mają pomóc asystenci. Ale choć do godziny „0” pozostało już niewiele czasu, to okazuje się, że w niektórych regionach Polski e-zwolnienia stanowią zaledwie jedną trzecią wystawianych dokumentów.

– Lekarze powinni mieć świadomość, że nie ma od nich już odwrotu. I dlatego muszą się jak najlepiej przygotować do nowej formy potwierdzania niezdolności do pracy. Tym bardziej że ZUS robi, co może, żeby ich wspomóc – mówi Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ, członek rady nadzorczej ZUS.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane