statystyki

Grudzień coraz bliżej, a lekarze wciąż korzystają z papierowych zwolnień

autor: Bożena Wiktorowska04.10.2018, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2018, 09:17

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tylko do końca listopada medycy mogą wystawiać papierowe potwierdzenia czasowej niezdolności do pracy. Od grudnia jedyną możliwą formą będzie e-zwolnienie. Taki przymus wprowadza ustawa z 10 maja 2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 1150).

Wszystko wskazuje na to, że tym razem termin wprowadzenia e-zwolnień nie zostanie po raz kolejny przesunięty (przepisy miały wejść w życie już w lipcu tego roku) i rządowi uda się przeforsować reformę. Tym bardziej że lekarzom w wystawianiu elektronicznych druków mają pomóc asystenci. Ale choć do godziny „0” pozostało już niewiele czasu, to okazuje się, że w niektórych regionach Polski e-zwolnienia stanowią zaledwie jedną trzecią wystawianych dokumentów.

– Lekarze powinni mieć świadomość, że nie ma od nich już odwrotu. I dlatego muszą się jak najlepiej przygotować do nowej formy potwierdzania niezdolności do pracy. Tym bardziej że ZUS robi, co może, żeby ich wspomóc – mówi Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ, członek rady nadzorczej ZUS.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane