statystyki

Nowe deklaracje wyboru w przychodniach

autor: Agata Szczepańska26.09.2018, 07:42; Aktualizacja: 26.09.2018, 09:44
Zapis o zespołach krytykowany był m.in. przez organizacje zrzeszające lekarzy rodzinnych.

Zapis o zespołach krytykowany był m.in. przez organizacje zrzeszające lekarzy rodzinnych.źródło: ShutterStock

 Pacjenci wybierający lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej w przyszłym miesiącu złożą już deklaracje na nowych formularzach. Nie będzie można jednak jeszcze wybrać zespołu POZ – takie deklaracje składane będą dopiero od 2025 r.

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Nowelizowany dokument z 12 czerwca 2018 r. (Dz.U. poz. 1295) wprowadza wzory nowych deklaracji wyboru: lekarza, pielęgniarki, położnej oraz zespołu POZ (składającego się z lekarza, pielęgniarki oraz położnej). Jednak – na wniosek środowiska pielęgniarek i położnych – wprowadzono zmianę terminu wejście w życie wzoru wspólnej deklaracji – na 1 stycznia 2025 r. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. poz. 2217 ze zm.), do końca 2024 r. pacjent może wybrać lekarza, pielęgniarkę i położną nietworzących zespołu POZ.

Zapis o zespołach krytykowany był m.in. przez organizacje zrzeszające lekarzy rodzinnych. Wczoraj swoją opinię na ten temat przypomniała Federacja Porozumienie Zielonogórskie, twierdząc, że obligatoryjne wprowadzenie zespołu składającego się z lekarza, pielęgniarki oraz położnej jest niewykonalne ze względu na zbyt małą liczbą tych ostatnich.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ala(2018-09-26 09:55) Zgłoś naruszenie 30

    Oczekujecie na poprawę służby zdrowia , to zacznijcie od oceny i placówki i lekarzy i personelu oraz pacjentów.A nie wymuszanie na nas pacjentach deklaracji i zapisywania się do lekarza I kontaktu.W przychodniach pracują stareńkie lekarki na emeryturach i tylko mierzą ciśnienie. Ten okres 20 letni to tego stanu rzeczy to po części zmarnowany okres i dla lekarzy i dla pacjentów. Pierwsi zamiast się doszkalać , i leczyć na poziomie światowym , to w ocenie naszej wiedzę zatrzymali ,tak jak zaczynali pracę lekarza, a nas się zmusza do leczenia u takich lekarzy. Najpierw trzeba zacząć od wprowadzenia zmian i dokonania oceny lekarzy I kontaktu.Ponieważ z naszej obserwacji wynika , że w niektórych Przychodniach powinno się w pierwszej kolejności wymienić wszystkich lekarzy . A nie stwarzać pozory , że wszystko jest okej . A jest odwrotnie .Nas się jeszcze zmusza do zapisywania się do takiej Przychodni i takiego beznadziejnego lekarza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane