statystyki

Wzór karty mierzenia bólu nareszcie opublikowany

autor: Agata Szczepańska17.05.2018, 07:08; Aktualizacja: 17.05.2018, 08:55
Ocena nasilenia bólu oraz łagodzenie go mają mieć miejsce również w trakcie czynności ratunkowych – do czasu przekazania pacjenta szpitalowi.

Ocena nasilenia bólu oraz łagodzenie go mają mieć miejsce również w trakcie czynności ratunkowych – do czasu przekazania pacjenta szpitalowi.źródło: ShutterStock

Stopień natężenia cierpienia będzie mierzony przy pomocy specjalnej karty, w której należy określić siłę dolegliwości oraz ich umiejscowienie.

Projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu, które wprowadzi takie narzędzie dla lekarzy, skierowano wczoraj do konsultacji.

Opracowanie Karty Oceny Nasilenia Bólu resort zdrowia zapowiedział już w zeszłym roku. Z niecierpliwością czekali na nią pacjenci, którzy na mocy zeszłorocznej nowelizacji ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. z 2017 r. poz. 1318 ze zm.) zyskali prawo do leczenia bólu (wcześniej przepisy gwarantowały to jedynie chorym w stanie terminalnym). Wciąż jednak brakowało narzędzi do określania standardów tego leczenia. Ma je wprowadzić nowe rozporządzenie.

Zaproponowane w projekcie regulacje zostały opracowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu. Rozporządzenie zawiera wzór karty, która będzie uwzględniała m.in. informacje o nasileniu bólu, jego charakterze, lokalizacji, wpływie na jakość życia, lekach i ich skuteczności oraz skutkach ubocznych.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane