statystyki

Pielęgniarki nie chcą zajmować się zębami uczniów

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska14.02.2018, 06:58; Aktualizacja: 14.02.2018, 08:53
Najwięcej zastrzeżeń środowiska pielęgniarek szkolnych budzi leczenie zębów – a to właśnie jeden z priorytetów i powodów, dla których są wprowadzane zmiany w opiece zdrowotnej w szkołach.

Najwięcej zastrzeżeń środowiska pielęgniarek szkolnych budzi leczenie zębów – a to właśnie jeden z priorytetów i powodów, dla których są wprowadzane zmiany w opiece zdrowotnej w szkołach.źródło: ShutterStock

Projekt zakładający powrót medycyny szkolnej krytykowali już i nauczyciele, i rodzice. Teraz wady wytyka mu grupa zawodowa, która miałaby stanąć w pierwszej linii przy jego wdrażaniu.

Najwięcej zastrzeżeń środowiska pielęgniarek szkolnych budzi leczenie zębów – a to właśnie jeden z priorytetów i powodów, dla których są wprowadzane zmiany w opiece zdrowotnej w szkołach. Ministerstwo Zdrowia chciałoby, żeby pielęgniarki były odpowiedzialne za monitorowanie i koordynowanie opieki stomatologicznej. Te zaś argumentują, że zajmie im to za dużo czasu, nie znają się i obawiają się konfliktów z dentystami.

Zgodnie z planem resortu do obowiązków pielęgniarek i higienistek szkolnych miałaby należeć współpraca z dentystą, a także późniejsze monitorowanie jego zaleceń. Pielęgniarki chciałyby, żeby usunąć ostatni punkt. Powód? Może prowadzić do nieporozumień, bo pielęgniarka nie powinna kontrolować pracy stomatologa. Problemem może być także to, że każdy uczeń może być objęty opieką innego dentysty – trudno nawiązać współpracę ze wszystkimi. Ale także, jak przyznają pielęgniarki, nie są do tego przygotowane merytorycznie. Potwierdza to Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, chwaląc jednocześnie sam pomysł poprawy opieki dentystycznej w szkołach.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane