statystyki

Kolejne grupy pracowników ochrony zdrowia z gwarantowaną pensją

autor: Agata Szczepańska13.02.2018, 07:28; Aktualizacja: 13.02.2018, 09:30
Optymizmem nie napawa też partnerów społecznych to, że jako kwotę bazową do określania minimalnego wynagrodzenia pozostawiono 3900 zł.

Optymizmem nie napawa też partnerów społecznych to, że jako kwotę bazową do określania minimalnego wynagrodzenia pozostawiono 3900 zł.źródło: ShutterStock

Salowe, rejestratorki, sekretarki medyczne i sanitariusze zostaną objęci przepisami o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Tak wynika z projektu, który przekazano do zaopiniowania parterom społecznym.

Rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. poz. 1473) to najważniejsza zaproponowana w niej zmiana. Obecnie dołączona jest do niej tabela ze współczynnikami, od których zależą minimalne płace poszczególnych grup zawodowych. Znalazły się w niej zawody medyczne – od lekarzy specjalistów po fizjoterapeutów lub innych pracowników z wykształceniem średnim. W tabeli nie ma jednak mowy o personelu pomocniczym ani pracownikach niewykonujących zawodu medycznego. Ustawa stanowi, że również zasady podwyższania ich wynagrodzeń powinny zostać określone – w porozumieniu albo zarządzeniu, jednak w praktyce zależy to od dobrej woli pracodawców.

W propozycji, którą resort zdrowia skierował do partnerów społecznych, wykaz rozszerzono o „pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne”. – To bardzo szeroka grupa obejmująca m.in. salowe, sanitariuszy, statystyków medycznych, rejestratorki, sekretarki medyczne, dyspozytorów – mówi Urszula Michalska z OPZZ, zasiadająca w zespole problemowym ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego, który pracuje nad zmianami w ustawie. Oznacza to, że przepisami o minimalnym wynagrodzeniu objęci będą wszyscy, którzy pracują na oddziale szpitalnym, od najniższego personelu po lekarzy. W dalszym ciągu nie są jednak uwzględnieni pracownicy administracyjni, gospodarczy, techniczni.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Matka polka50+(2018-02-14 22:26) Zgłoś naruszenie 20

  REJESTRATORKI,ADMINISTRATORKI NAWET W RENOMOWANYCH KLINIKACH PRACUJĄ NA NAJNIZSZYCH STAWKACH I NA UMOWACH ŚMIECIOWYCH. WIEC ODCHODZĄ TAM GDZIE SĄ UMOWY O PRACĘ CZY WIĘKSZE STARKI PŁACY. NIKT W DUŻYM MIEŚCIE CZY STOLICY NIE UTRZYMA SIĘ ZA 1500-ZŁ DO RĘKI! !!!!A TYLE PŁACA WYKORZYSTUJĄC MŁODYCH LUDZI.

  Odpowiedz
 • Tom(2018-06-28 05:28) Zgłoś naruszenie 00

  Ja mając 40 lat stażu pracy mam 2000 zł na rękę jako elektryk w szpitalu. Podwyżka płac w 2017 roku mnie nie objęła, bo niby przekroczyłem jakiś tam wskaźnik płacy minimalnej w służbie zdrowia. Żenujące jak się traktuje pracowników w tym kraju.

  Odpowiedz
 • Ralf(2018-07-24 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Pracujac jako sanitariusz zarabiam 2000brutto. I mam domnadzieję na utrzumaniu. Za co? W biedronce na kasie dostane 2100 do reki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane