statystyki

Bolesny bunt lekarzy

autor: Klara Klinger, Dominika Sikora, Patrycja Otto02.01.2018, 07:50; Aktualizacja: 02.01.2018, 08:15
Wszystko rozbija się o pieniądze: lekarze żądają większych nakładów na zdrowie (6,8 proc. do 2021 r. – a nie jak przyjęta obecnie ustawa 6 proc. do 2025 r.), a także wyższych wynagrodzeń (dwukrotność średniej krajowej dla rezydenta, czyli lekarza podczas specjalizacji, i trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty)

Wszystko rozbija się o pieniądze: lekarze żądają większych nakładów na zdrowie (6,8 proc. do 2021 r. – a nie jak przyjęta obecnie ustawa 6 proc. do 2025 r.), a także wyższych wynagrodzeń (dwukrotność średniej krajowej dla rezydenta, czyli lekarza podczas specjalizacji, i trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty)źródło: ShutterStock

Potwierdzają się informacje DGP: styczeń może okazać się przełomowy dla optoutowego protestu lekarzy. Szpitale – i pacjenci – realnie odczują jego skutki w momencie, w którym medycy przestaną pracować ponad etat. Czyli dłużej niż 48 godzin w tygodniu.

W kraju zbuntowało się ok. 3,5 tys. lekarzy. Do tego od Nowego Roku dojdą ci, którzy klauzuli nie podpiszą np. przy przechodzeniu na etat. I choć nie jest to dużo w stosunku do ogólnej liczby lekarzy pracujących w Polsce (ok. 130 tys.), problem może mieć ok. 150 szpitali (z ok. 900). W wielu przypadkach skutki protestu odbiją się na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) czy leczeniu dziecięcym.

Dla przykładu: w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Białymstoku klauzulę opt-out wypowiedziało 90 proc. lekarzy. – Trwają negocjacje – mówiła w piątek rzeczniczka placówki Eliza Bilewicz-Roszkowska. W łódzkim Instytucie Matki Polki (jeden z największych szpitali położniczych w Polsce) zbuntowała się połowa lekarzy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu na taki krok zdecydowało się 266 z 283 pracujących lekarzy, co wpłynie na pracę na oddziale neonatologicznym. Z kolei szpital dziecięcy w Krakowie już odczuwa braki anestezjologów.

Z ustaleń DGP wynika, że kłopoty kadrowe w największym stopniu będą miały szpitale w woj. łódzkim, gdzie klauzulę opt-out wypowiedziało niemal 700 lekarzy (z czego połowa to specjaliści). Na drugim miejscu znalazło się woj. mazowieckie, w którym zbuntowało się pół tysiąca lekarzy (głównie z Warszawy). Relatywnie wysoko – jak na wielkość populacji – znalazło się woj. świętokrzyskie, gdzie 322 medyków wymówiło pracę ponad 48 godzin.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Kierowca jak przekroczy czas pracy o 10 minut.....(2018-01-02 09:02) Zgłoś naruszenie 266

  Kierowca zawodowy jak przekroczy czas pracy o 10 minut ma mandat 1 tys zł..... Lekarz który non-stop pracuje nawet i 100 godzin i już niewiele jarzy ze zmęczenia.... nie przekracza żadnego przepisu. Ba Lekarz odmawiający pracy non-stop to Zły Lekarz !!!

  Odpowiedz
 • usmiechniety lekarz na wolnym(2018-01-02 09:35) Zgłoś naruszenie 124

  temu lysemu z wrazenia wlosy urosna zobacz co narobiles konowale tylko aborcja i tabletki- po- byly twoim konikiem a teraz a teraz tak trzymac zeby cie pogonili bo i patrzec sie juz nieda na tego cudaka

  Odpowiedz
 • Jola(2018-01-02 13:18) Zgłoś naruszenie 117

  Jak słyszę co Pan Radziwił wygaduje to mnie krew zalewa. Na szczęście w Polsce większość społeczeństwa nie łyka tego szczucia na lekarzy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pp(2018-01-02 16:31) Zgłoś naruszenie 76

  Proponuję lekarzom którzy ukończyli studia za państwowe pieniądze czyli społeczne aby zakazano im praktyk prywatnych oraz cyrograf aby po zakończeniu darmowych studiów odpracowali np. 30 lat dla społeczeństwa. Nie chcą nadgodzin jak prywatnie mogą dorobić np. 100 zł/ 20 min..

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • emeryt(2018-01-02 14:02) Zgłoś naruszenie 610

  Bezpieczeństwo Narodu jest najważniejsze w tym zagadnieniu dotyczy to w pierwszej kolejności bezpieczeństwa zdrowia i życia obywateli.Polska służba zdrowia pod przywództwem tej i poprzednich ekip rządzących nie zrobiła nic dla poprawy warunków leczenia obywateli w tej wielkiej niemocy dokonywana jest eutanazja na społeczeństwie której nie stać na wykonywanie leczenia ze swoich prywatnych środków.Lekarze to elita ludzi którzy w prywatnych przychodniach poza swoim miejscem zamieszkania w kilku miejscowościach przyjmują i biorą od 150 do 250 zł od pacjenta w zależności od specjalności,, stoję czekam w tych przychodniach i liczę i doliczam się że jedna taka wizyta w tym dniu w mojej miejscowości to skromne około 3 tyś zł ,uczciwym jest to gdy płacę w rejestracji a nie uczciwym jest to gdy lekarz kasuje sam na sam w gabinecie i jeżeli ma swojego stałego pacjenta to rachunku z kasy też nie wyda.Dobrze kiedyś powiedział P.marszałek Dorn pokaż lekarzu co masz w garażu i jak coś to w kamasze ich czyli powołanie do woja i tak powinno być a nie 80 zł za 1 godź. dyżuru to za mało

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2018-01-02 19:55) Zgłoś naruszenie 40

  "Bunt służb mudurowych", "bunt sędziów", "bunt lekarzy", a wy, dyspozycyjni redaktorzy wuja axela z DGP czy też już jesteście "zbuntowani", czy tylko dalej posłusznie wypełniacie zlecenia z niemiec szerzenia czarnego pijaru w Polsce. Zbuntujcie się porządnie i spier..ajcie do raichu !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryT(2018-01-02 14:56) Zgłoś naruszenie 23

  Eutanazja zabroniona, będziesz musiał się pomęczyć zanim skonasz w boleściach wielkich...

  Odpowiedz
 • wszystkich zwolnić i przyjmowac na nowych warunkac(2018-01-02 20:39) Zgłoś naruszenie 20

  objętych tabelami zaszeregowań,dla całej służby zdrowia,bo inaczej ich pensje POżrą cały system .....a PSL już szykuje następny bonus 200 zł dla każdego pracownika służby zdrowia ,aby na nich głosować....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane