statystyki

NFZ wygrał wyścig z czasem i wypłacił pieniądze za nadwykonania

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska03.01.2018, 07:06; Aktualizacja: 03.01.2018, 07:55
Fundusz informował wcześniej, że pieniądze pozwolą na zapłatę za nadwykonania, które powstały głównie w latach 2008–2017.

Fundusz informował wcześniej, że pieniądze pozwolą na zapłatę za nadwykonania, które powstały głównie w latach 2008–2017.źródło: ShutterStock

Do końca 2017 r. Narodowemu Funduszowi Zdrowia udało się zapłacić niemal 1 mld zł za nadwykonania, czyli świadczenia ponad limit. Do połowy lutego chce przekazać placówkom medycznym kolejną transzę: 850 mln zł. Ta kwota pochodzić ma bezpośrednio z kasy instytucji. Poprzednią dał budżet państwa.

Zasady finansowania nadwykonań były jednolite w całym kraju. Prace nad nimi trwały kilka tygodni, zarówno w centrali, jak i oddziałach wojewódzkich Funduszu. W 2017 r. NFZ zapłacił tylko za leczenie szpitalne według jednego algorytmu: od 40–50 proc. (m.in. za leczenie zachowawcze czy kardiologię) do 100 proc. (za leczenie onkologiczne, na wszystkich OIOM-ach, większość świadczeń dziecięcych i ortopedyczne). Dzięki temu większość spraw udało się wycofać z sądu, przed którymi szpitale walczyły o swoje należności. Jak się dowiedzieliśmy, wydano niemal całą kwotę.

W tym roku, z pieniędzy pochodzących z budżetu NFZ, mają być opłacone nadwykonania za lecznictwo ambulatoryjne oraz m.in. rehabilitację.

zobacz także:

– Dzięki zapłacie za zaległe świadczenia szpitale zyskają oddech i będą mogły planować swoje budżety na następne lata – komentuje Małgorzata Sobotka, ekspertka ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego. I dodaje, że wraz z 2017 r. takie pojęcie jak „nadwykonania” odchodzi w przeszłość. Od 2018 r. zmienia się system finansowania leczenia szpitalnego, w którym nie będzie na nie miejsca. Większość należności będzie płacona z trybie ryczałtowym.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane