statystyki

Ochrona zdrowia: Za mało pieniędzy na badania

autor: Grzegorz Kowalczyk22.08.2017, 07:28; Aktualizacja: 22.08.2017, 09:28

Państwo wydaje zbyt mało na diagnostykę laboratoryjną, a pacjenci mają ograniczony dostęp do badań – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Przyczyną takiego stanu są braki personalne w służbie zdrowia, a także bezczynność decydentów.

Diagnostyka laboratoryjna jest jednym z najtańszych możliwych źródeł informacji medycznej, która może pomóc ograniczyć rozwój choroby, a także zmniejszyć późniejsze koszty leczenia. Niestety, jak wskazuje raport NIK, w Polsce rzadko wykorzystuje się ją w medycynie profilaktycznej. Jest też skrajnie niedofinansowana – na aparaturę do tego typu badań przeznaczamy tylko 8,5 euro w przeliczeniu na osobę. Jedynie trzy państwa Unii Europejskiej – Cypr, Bułgaria i Węgry – wydają mniej.

NIK zwraca uwagę, że w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i w przychodniach specjalistycznych oraz leczeniu szpitalnym nie ma wyodrębnionych środków na ten cel, przez co laboratoria diagnostyczne mogą być postrzegane przez lekarzy i szefów palcówek medycznych jako generujące zbędne obciążenia finansowe. Brakuje też rejestru badań. Kłopot jest też z kadrami. Mamy w kraju 110 specjalistów mikrobiologów i 254 diagnostów laboratoryjnych. To niewiele. Zdaniem NIK za taki stan rzeczy odpowiada minister zdrowia, który powinien poprawić finansowanie, efektywność i dostępność badań.


Pozostało jeszcze 0% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane