statystyki

Arak: Telemedycyna budowana po kawałku

autor: Piotr Arak13.07.2017, 07:50; Aktualizacja: 13.07.2017, 09:03

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polska jest obok Albanii jednym z tych krajów europejskich, w których eZdrowie jest najsłabiej rozwinięte. Trudno umówić się przez internet do lekarza w publicznej placówce ochrony zdrowia. Nie mamy dostępu do badań medycznych przez sieć, a dopiero od przyszłego roku będziemy mieć możliwość korzystania z elektronicznych recept.

Problem ten szczegółowo opisała Polityka Insight w raporcie „Transforming Healthcare into a Political and Economic Advantage”. To, co się u nas rozwija, to zdalna diagnostyka, z której korzysta coraz więcej placówek zdrowia. Chodzi o tak zwaną telemedycynę, czyli możliwość monitorowania statusu pacjenta, kiedy ten przebywa w domu po wyjściu ze szpitala. Telemedycyna jest jednak budowana po kawałku, oddolnie, dzięki decyzjom poszczególnych lekarzy i   klinik.

Kiedy w 2013 r. Komisja Europejska badała lekarzy rodzinnych w 31 krajach europejskich, w  przypadku telemedycyny nasz kraj nie wypadł tak źle, jak w innych wskaźnikach związanych z dostępem do nowoczesnych usług zdrowotnych (raport Komisji „Benchmarking Deployment of eHealth among General Practitioners”). 2 proc. lekarzy rodzinnych przyznało, że ma możliwość zdalnego monitorowania pacjentów.

To mało, ale tyle samo, ile wynosi średnia z tego badania. Polska na 31 krajów zajęła w tej kategorii 17. miejsce. We Francji i w Niemczech takie możliwości ma 4 proc. lekarzy, na Cyprze – 6 proc., a w  Wielkiej Brytanii aż 8 proc. Od 2013 r. wyniki wielu krajów na pewno się poprawiły, ale prawda jest też taka, że jest trochę przykładów dobrego wykorzystania zdalnej diagnostyki w   Polsce.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane