statystyki

Odpowiedzialność zawodowa i karna lekarza to dwie różne sprawy

autor: Michał Culepa25.04.2017, 17:00
Karę jednak sąd lekarski orzekł nietypowo – ponieważ udowodniono molestowanie trzech pacjentek, za każdy czyn ukarano dr. S. karą jednego roku zawieszenia prawa wykonywania zawodu, przy czym miały być one wykonywane kolejno po sobie.

Karę jednak sąd lekarski orzekł nietypowo – ponieważ udowodniono molestowanie trzech pacjentek, za każdy czyn ukarano dr. S. karą jednego roku zawieszenia prawa wykonywania zawodu, przy czym miały być one wykonywane kolejno po sobie.źródło: ShutterStock

Sądowy zakaz wykonywania zawodu nie może być zaliczany na poczet kary orzekanej przez sąd lekarski.

Na wokandę Sądu Najwyższego trafiła sprawa lekarza Edwarda S. oskarżonego, a następnie skazanego prawomocnym wyrokiem sądu karnego na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i roczny zakaz wykonywania zawodu. Doktor S. został oskarżony o molestowanie i – jak to określono w akcie oskarżenia – doprowadzenie do poddania się innym czynnościom seksualnym kilku pacjentek, które zgłosiły się do jego gabinetu w celu przeprowadzenia rutynowych badań wymaganych przed egzaminem na prawo jazdy. Jak zeznawały kobiety, lekarz miał dokonywać na nich „badań” ginekologicznych, do których skądinąd nie miał odpowiednich kwalifikacji, nie był bowiem specjalistą z tej dziedziny.

Poza procesem karnym dr. S. czekała także sprawa przed lekarskim sądem dyscyplinarnym. I tu również lekarz został ukarany – już Okręgowy Sąd Lekarski w P. rozpatrujący sprawę w I instancji nie miał wątpliwości co do jego winy, potwierdzonej zresztą wyjątkowo negatywnymi opiniami biegłych jeszcze w procesie karnym. Dr S. został przez OSL ukarany zawieszeniem prawa wykonywania zawodu – jedną z najsurowszych kar dyscyplinarnych, przewidzianą w art. 85 ust. 1 pkt 6 ustawy o izbach lekarskich (poza tą karą ustawa przewiduje już tylko definitywne pozbawienie prawa wykonywania zawodu lekarza).


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane