statystyki

Refundacja leków: Chorzy na raka chcą być leczeni zgodnie ze standardami

autor: Aleksandra Kurowska08.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 08.03.2017, 07:25
Liczba osób wymagających leczenia onkologicznego stale rośnie.

Liczba osób wymagających leczenia onkologicznego stale rośnie.źródło: ShutterStock

Spośród 19 przeanalizowanych rodzajów nowotworów tylko w jednym, raku jajnika, polscy pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną – wynika z raportu przygotowanego dla onkologicznej fundacji Alivia dzięki wsparciu Pracodawców RP.

Pacjenci w naszym kraju nie mają też dostępu, lub jest on znacznie ograniczony, do 70 proc. leków występujących w międzynarodowych standardach leczenia. Wynika to m.in. z przeciągających się procedur oceny i wpisywania ich na listy leków refundowanych. Jak wskazano w raporcie, średnie terminy przekraczają nawet te maksymalne ustalone w polskich przepisach. A ze względu na wysokie koszty terapii onkologicznych i relatywnie niskie dochody Polaków nie stać ich na samodzielny zakup.

– Z nowych substancji zarejestrowanych w ostatnich 12 latach w Unii ponad połowa nie jest refundowana. Do wielu innych dostęp jest bardzo ograniczany przez przyjmowane w Polsce kryteria – tłumaczy Bartosz Poliński z Alivii. Z kolei dr Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwracała uwagę, że agencja zajmująca się oceną, czy lek powinien być refundowany, od 2015 r. wydaje więcej decyzji odmownych.

Pacjenci i eksperci zwracali też uwagę, że wiele leków jest dostępnych tylko w specjalnych programach, gdzie zawęża się grupę chorych, wykluczając część tych, którym lek by pomógł. Na dodatek programy te wiążą się z biurokracją, która zajmuje dużo czasu medykom. – Chory ma nie tylko ograniczony dostęp do leków, ale też do lekarza i jego uwagi – wyjaśniał dr hab. Cezary Szczylik, Kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane