statystyki

Refundacja leków: Chorzy na raka chcą być leczeni zgodnie ze standardami

autor: Aleksandra Kurowska08.03.2017, 07:23; Aktualizacja: 08.03.2017, 07:25
Liczba osób wymagających leczenia onkologicznego stale rośnie.

Liczba osób wymagających leczenia onkologicznego stale rośnie.źródło: ShutterStock

Spośród 19 przeanalizowanych rodzajów nowotworów tylko w jednym, raku jajnika, polscy pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną – wynika z raportu przygotowanego dla onkologicznej fundacji Alivia dzięki wsparciu Pracodawców RP.

Pacjenci w naszym kraju nie mają też dostępu, lub jest on znacznie ograniczony, do 70 proc. leków występujących w międzynarodowych standardach leczenia. Wynika to m.in. z przeciągających się procedur oceny i wpisywania ich na listy leków refundowanych. Jak wskazano w raporcie, średnie terminy przekraczają nawet te maksymalne ustalone w polskich przepisach. A ze względu na wysokie koszty terapii onkologicznych i relatywnie niskie dochody Polaków nie stać ich na samodzielny zakup.

– Z nowych substancji zarejestrowanych w ostatnich 12 latach w Unii ponad połowa nie jest refundowana. Do wielu innych dostęp jest bardzo ograniczany przez przyjmowane w Polsce kryteria – tłumaczy Bartosz Poliński z Alivii. Z kolei dr Elżbieta Senkus-Konefka z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwracała uwagę, że agencja zajmująca się oceną, czy lek powinien być refundowany, od 2015 r. wydaje więcej decyzji odmownych.

Pacjenci i eksperci zwracali też uwagę, że wiele leków jest dostępnych tylko w specjalnych programach, gdzie zawęża się grupę chorych, wykluczając część tych, którym lek by pomógł. Na dodatek programy te wiążą się z biurokracją, która zajmuje dużo czasu medykom. – Chory ma nie tylko ograniczony dostęp do leków, ale też do lekarza i jego uwagi – wyjaśniał dr hab. Cezary Szczylik, Kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane