statystyki

Piersi pod kompleksową opieką. Powstaną kliniki leczenia raka

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska12.01.2017, 08:05; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:17
badanie, mammografia, lekarz, nowotwór

68 tys. Polek żyje z rakiem piersi (według Krajowego Rejestru Nowotworów).źródło: ShutterStock

Resort zdrowia daje zielone światło klinikom leczenia raka piersi. Zgodnie z zaleceniami UE powinniśmy mieć ich minimum 80. I to już w zeszłym roku.

Ośrodki typu breast cancer unit (BCU) mają być równomiernie rozmieszczone w całej Polsce. – Zagwarantować mają to kryteria geograficzno-populacyjne, które resort wpisze w przepisy. Po to, by na mapie nie było białych plam – mówi DGP wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Na razie takich placówek jest niewiele. Nie ma dla nich zachęt finansowych ani ram prawnych. A na przykład w Niemczech kasy chorych nie płacą za leczenie raka piersi, jeżeli nie odbywa się ono właśnie w BCU.

Promujący od lat takie placówki prof. Tadeusz Pieńkowski jest przekonany, że od strukturalnych rozwiązań zależy skuteczność terapii. – Dobra organizacja może poprawić nawet o 10 pkt proc. wyniki mierzone np. liczbą pacjentek żyjących dłużej niż pięć lat po leczeniu – dodaje prof. Rafał Matkowski, szef nowo powstającego ośrodka leczenia raka piersi na Dolnym Śląsku.

Różnica między dotychczasowym sposobem leczenia a tym, co jest oferowane w BCU, to przede wszystkim kompleksowość. – Nie może być tak, że chirurga interesuje tylko, żeby wyciąć guz, a potem odsyła chorą z depresją do poczekalni, bo to już nie jest jego działka. W specjalistycznym ośrodku nad pacjentką czuwa cały zespół fachowców – dodaje prof. Matkowski. – Znamy każdą chorą, wiemy, w jaki sposób była leczona chirurgicznie, mamy wynik jej badania histopatologicznego i możemy zaplanować terapię, która będzie dla niej najlepsza – tłumaczy dr Piotr Kędzierawski, koordynator takiej placówki w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane