Szpitalnej karty czy wydruków wyników badań nie będzie już można zabrać ze sobą bez ważnej przyczyny. Ale za to skopiowanie ich będzie o wiele tańsze niż obecnie (30 gr za stronę, a nie jak obecnie nawet 94 gr). Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta przyjętej we wtorek przez rząd. Przyznaje on też prawo do leczenia bólu wszystkim pacjentom, a nie tylko tym śmiertelnie chorym.
Chorzy zabierali oryginały dokumentów m.in. ze względu na wysokie koszty kopii, ale często nie zwracali ich do placówki medycznej lub część gubili. Zaś za braki w papierach szpital czy przychodnia mogły dostać karę. Ponadto gdy pacjent trafiał do lecznicy ponownie nie było wiadomo, jak był leczony. Dlatego po zmianie przepisów oryginały będą wydawane tylko na żądanie organów administracyjnych, sądów albo gdy nie ma czasu na wykonanie kopii, bo może to opóźnić realizację świadczeń niezbędnych choremu.
Placówka będzie też musiała papierowe dokumenty zeskanować i przesłać e-mailem, jeśli pacjent lub upoważniony organ tego zażądają. Z kolei e-dokumentacja ma być udostępniana mailowo lub na nośniku danych, np. CD, a na żądanie wydrukowana.