Resort zdrowia opublikował projekt kryteriów, na podstawie których wybierze placówki świadczące usługi w nowej formule. Chodzi o koordynowaną opiekę nad osobami po zawale, która ma trwać rok i obejmować m.in. wizyty u specjalisty oraz rehabilitację kardiologiczną. Zapewnić ma ją szpital. Dziś osoby wypisywane po zabiegu muszą same szukać poradni, w których kontynuują leczenie. I często czekają na to w długich kolejkach, a ich zdrowie ponownie ulega pogorszeniu.
Stosowanie kompleksowej opieki nie będzie obowiązkowe, ale resort zdrowia przewidział zachęty finansowe – o nawet 30 proc. wyższą stawkę za leczenie, niż gdyby procedury realizowano osobno. Wcześniej jednak obniżono stawki za same zabiegi kardiologii inwazyjnej, która, jak wskazywał m.in. raport NIK, generowała duże zyski. Ministerstwo liczy też na oszczędności wynikające z uniknięcia ponownych hospitalizacji dzięki lepszemu leczeniu.
Koordynowaną opiekę mają też otrzymać osoby przebywające w śpiączce, ale z szansami na wybudzenie. W ich przypadku potrzebna jest praca zespołu wielu ekspertów medycznych. Dla dzieci świadczenie to realizowane jest w warszawskiej klinice Budzik, a leczenie dorosłych przygotował szpital uniwersytecki w Olsztynie. 21 grudnia ma tam zostać uroczyście otwarta pierwsza klinika dla dorosłych w śpiączce, ale w pełni będzie ona mogła ruszyć dopiero wtedy, gdy zmienią się przepisy i NFZ będzie mógł kontraktować nową procedurę. Zmiany znajdą się w nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1372 i 1555).
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach społecznych