Zobacz galerię najsłynniejszych zaginionych miast na świecie.
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć galerię.
1 Machu Picchu – słynne, położone w Andach (na wysokości 2090-2400 m n.p.m), najlepiej zachowane miasto Inków, znajdujące się w odległości 112 km od Cuzco. Powstało w XV wieku za panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui.
Shutterstock
2 Babilon – starożytne miasto położone w Mezopotamii nad Eufratem, dawna stolica Babilonii. W swej historii Babilon według danych szacunkowych dwukrotnie był pod względem populacji największym miastem na świecie. Pierwszy raz około roku 1770 p.n.e. i drugi raz około roku 612 p.n.e. wyprzedził Niniwę jako pierwsze miasto z populacją powyżej 200 tys.
Shutterstock
3 Babilon – starożytne miasto położone w Mezopotamii nad Eufratem, dawna stolica Babilonii. W swej historii Babilon według danych szacunkowych dwukrotnie był pod względem populacji największym miastem na świecie. Pierwszy raz około roku 1770 p.n.e. i drugi raz około roku 612 p.n.e. wyprzedził Niniwę jako pierwsze miasto z populacją powyżej 200 tys.
Shutterstock
4 Pompeje 24 sierpnia 79 roku n.e. zniszczył wybuch Wezuwiusza. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle, przedmioty, a nawet ciała ludzi i zwierząt, co pozwoliło dość dokładnie poznać wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców. Ruiny Pompejów położone są w regionie Kampania, około 20 km na południowy wschód od Neapolu. Innymi miastami, które zostały wtedy zniszczone były Stabie i Herkulanum.
Shutterstock
5 Pompeje 24 sierpnia 79 roku n.e. zniszczył wybuch Wezuwiusza. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle, przedmioty, a nawet ciała ludzi i zwierząt, co pozwoliło dość dokładnie poznać wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców. Ruiny Pompejów położone są w regionie Kampania, około 20 km na południowy wschód od Neapolu. Innymi miastami, które zostały wtedy zniszczone były Stabie i Herkulanum.
Shutterstock
6 Angkor – zabytkowy kompleks miejski pozostały po dawnej stolicy Imperium Khmerskiego w Kambodży. Kompleks Angkor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i jest uważany za największe miasto na świecie w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. Szacuje się, że zamieszkiwało go około miliona mieszkańców.
Shutterstock
7 Angkor – zabytkowy kompleks miejski pozostały po dawnej stolicy Imperium Khmerskiego w Kambodży. Kompleks Angkor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i jest uważany za największe miasto na świecie w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. Szacuje się, że zamieszkiwało go około miliona mieszkańców.
Shutterstock
8 Petra - obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdują się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków.
Shutterstock
9 Petra - obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdują się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków.
Shutterstock
10 Palenque – w tej meksykańskiej miejscowości w 1746 roku odkryto ruiny miasta Majów. W 1987 roku ruiny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Shutterstock
11 Palenque – w tej meksykańskiej miejscowości w 1746 roku odkryto ruiny miasta Majów. W 1987 roku ruiny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Shutterstock
12 Persepolis - miasto w starożytnej Persji, założone przez Dariusza I w 518 p.n.e., rozbudowane przez Kserksesa i kolejnych władców z dynastii Achemenidów. Ruiny miasta znajdują się ok. 70 km na północ od Sziraz. Miasto w czasach Achemenidów pełniło funkcję jednej z czterech stolic imperium perskiego (obok Suzy, Ekbatany i Pasargadów) i służyło jako ceremonialna stolica państwa. Zamieszkiwano je tylko wiosną i jesienią (lato spędzano w Ekbatanie, a zimy w Suzie).
Shutterstock
13 Persepolis - miasto w starożytnej Persji, założone przez Dariusza I w 518 p.n.e., rozbudowane przez Kserksesa i kolejnych władców z dynastii Achemenidów. Ruiny miasta znajdują się ok. 70 km na północ od Sziraz. Miasto w czasach Achemenidów pełniło funkcję jednej z czterech stolic imperium perskiego (obok Suzy, Ekbatany i Pasargadów) i służyło jako ceremonialna stolica państwa. Zamieszkiwano je tylko wiosną i jesienią (lato spędzano w Ekbatanie, a zimy w Suzie).
Shutterstock
14 Kartagina – starożytne państwo-miasto w Afryce Północnej w pobliżu dzisiejszego Tunisu. Kartagina została założona w IX wieku p.n.e. Miasto zaczęło podupadać w VII wieku, kiedy rejon Północnej Afryki został podbity przez Arabów.
Shutterstock
15 Kartagina – starożytne państwo-miasto w Afryce Północnej w pobliżu dzisiejszego Tunisu. Kartagina została założona w IX wieku p.n.e. Miasto zaczęło podupadać w VII wieku, kiedy rejon Północnej Afryki został podbity przez Arabów.
Shutterstock
16 Herkulanum – włoskie miasto położone w sąsiedztwie Wezuwiusza. Razem z dwoma innymi miastami: Pompejami i Stabiami zostało zniszczone w wyniku wybuchu wulkanu 24 sierpnia 79 roku. Podczas wybuchu Wezuwiusza miasto zostało zalane błotem wulkanicznym, którego grubość dochodzi do 12 metrów.
Shutterstock
17 Herkulanum – włoskie miasto położone w sąsiedztwie Wezuwiusza. Razem z dwoma innymi miastami: Pompejami i Stabiami zostało zniszczone w wyniku wybuchu wulkanu 24 sierpnia 79 roku. Podczas wybuchu Wezuwiusza miasto zostało zalane błotem wulkanicznym, którego grubość dochodzi do 12 metrów.
Shutterstock
18 Skara Brae – dobrze zachowane osiedle neolityczne, znajdujące się u wybrzeży Szkocji, na jednej z wysp archipelagu Orkadów. Osada składa się z 8 kamiennych domostw. Archeolodzy oceniają, że Skara Brae było zamieszkiwane przez 600 lat od ok. 3100 roku p.n.e.
Shutterstock
19 Skara Brae – dobrze zachowane osiedle neolityczne, znajdujące się u wybrzeży Szkocji, na jednej z wysp archipelagu Orkadów. Osada składa się z 8 kamiennych domostw. Archeolodzy oceniają, że Skara Brae było zamieszkiwane przez 600 lat od ok. 3100 roku p.n.e.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję