Forbes przygotował listę 10 miejsc zagrożonych miejsc na ziemi. Ocieplenie klimaty, zanieczyszczenie powietrze, zaborcza polityka człowieka, powoduje, że za kilkadziesiąt lat ludzkość nie będzie miała okazji oglądania tych miejsc. Zobaczcie, które miejsca na ziemi warto zobaczyć zanim pozostaną tylko na zdjęciach.
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć galerię.
1 Morze Martwe - słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii. Zmiany klimatu i ocieplenie może spowodować, że w przeciągu 50 lat woda z jeziora morze całkowicie wyparować.
ShutterStock
2 Wielka Rafa Koralowa – zwana również Wielką Rafą Barierową. Największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu. Wielka Rafa Koralowa jest zagrożona przez szybki rozwój wybrzeża. W ciągu ostatnich 27 lat pokrywa korali spadła o 50 procent.
ShutterStock
3 Park Narodowy Everglades – park narodowy położony w południowej części stanu Floryda w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony 6 grudnia 1947 roku. Jego obecna powierzchnia wynosi 6105 km². Jest to największy obszar dzikiej przyrody subtropikalnej, zachowany w Stanach Zjednoczonych. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w kontynentalnej części USA. Park został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery 26 października 1976 roku, a trzy lata później, 24 października 1979 roku, ta sama organizacja wpisała go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Park jest w niebezpieczeństwie z powodu zmian hydrologicznych, które zakłócają przepływ wody powodując poważne problemy ekologiczne.
ShutterStock
4 Wyspy Galapagos - archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, ok. 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Wyspy rozsławione przez Karola Darwina są teraz bardziej zagrożone niż kiedykolwiek.Wzrost liczby odwiedzających turystów, gatunki inwazyjne, globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska to tylko kilka rzeczy, które przyczyniły się do powstania problemu. Ludność Galapagos również wzrosła z około 3000 w roku 1960 do prawie 30.000 w 2012 roku. Te wszystkie czynniki spowodowały, że zagrożone są lwy morskie, żółwie słoniowe, nielotny kormoran galapagoski oraz wiele innych. Na 89 gatunków gniazdujących na Galapagos ptaków, aż 76 nie występuje nigdzie indziej.
ShutterStock
5 Pustynia Chihuahua - to pustynia na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Meksyku, w środkowej i północnej części Wyżyny Meksykańskiej pomiędzy pasmami górskimi Sierra Madre Zachodniej i Wschodniej. Największym zagrożeniem dla przetrwania pustyni jest wzrost liczby ludności, słaba gospodarka wodna, rozwój rolnictwa oraz nielegalny handel dzikimi zwierzętami żyjącymi na pustyni.
ShutterStock
6 Park Narodowy Glacier - park narodowy położony w północno-zachodniej części stanu Montana w Stanach Zjednoczonych, przy granicy z Kanadą. Przeprowadzone w połowie XX wieku badania map i zdjęć pozwoliły ustalić, że sto lat wcześniej na terenie parku znajdowało się 150 lodowców. Większość z nich uległa znacznemu zmniejszeniu lub zupełnie zniknęła. Przedstawione poniżej zdjęcia lodowca Grinnell wykonane z podobnego miejsca na przestrzeni kilku dekad ilustrują te zmiany. W 2005 roku na terenie parku pozostało 27 lodowców. Przeprowadzone symulacje sugerują, że lodowce mogą całkowicie zniknąć z terenu parku do roku 2030.
ShutterStock
7 Lodowce w Alpach Szwajcarskich – naukowcy przewidują, że do 2050 roku lodowce w Alpach mogą całkowicie stopnieć. Obecnie lodowce w Alpach Szwajcarskich kurczą się o około 33 metrów w rok.
ShutterStock
8 Tybet – nie tylko globalne ocieplenie i masowe najazdy turystów zagrażają Tybetowi. Najpoważniejszym problemem pozostaje fakt, że Chiny, do których należy Tybet wprowadziły zakaz nauczania języka tybetańskiego, na rzecz mandaryńskiego. Od 1950 roku Chińczycy zburzyli ponad 6000 klasztorów. Kultura Tybetu umiera, warto więc poznać ją jak najszybciej.
ShutterStock
9 Wenecja – włoskie miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów – w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). Osiadająca laguna na której zbudowane jest miasto powoduje coraz częstsze zalania Wenecji. Jeżeli nie uda się wybudować nowoczesnej zapory, Wenecji grozi zatonięcie.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję