W Norwegii od piątku w południe obowiązuje wymóg poddania się testowi na Covid-19 dla osób przekraczających granicę, także zaszczepionych. Oznacza to w praktyce, że unijny paszport covidowy przestaje w tym kraju działać.

Jak poinformowało norweskie MSZ, podróżni wjeżdżający do Norwegii, zobowiązani są poddać się badaniu na Covid-19 na granicy (np. na lotnisku lub przy lądowym przejściu granicznym) lub uczynić to w ciągu 24 godzin po przybyciu. Przed wjazdem należy zarejestrować swój pobyt na stronie internetowej.

Rząd Norwegii o zaostrzeniu restrykcji epidemicznych zdecydował w czwartek w związku z rosnącą liczbą zakażeń Covid-19 oraz obawami wywołanymi pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Ponadto zalecono także zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych oraz transporcie publicznym, a także limity zgromadzeń.

Poruszenie wywołała informacja o zakażeniu się w Oslo koronawirusem 60 osób na firmowym przyjęciu świątecznym.

Ograniczenia mają potrwać dwa tygodnie, ale możliwe, że zostaną przedłużone.

Norwegia, choć nie jest członkiem UE, należy do strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oslo zgodziło się wcześniej respektować unijny paszport covidowy. Taki dokument wydany przez norweskie władze jest akceptowany przez kraje UE.

W Norwegii w ciągu doby potwierdza się ostatnio ponad 4 tys. przypadków Covid-19, najwięcej od początku pandemii. Jeszcze w październiku rejestrowano dziennie 300-400 zakażeń.