Zaszczepieni Europejczycy rezerwują wakacje, podczas gdy Brytyjczycy w obawie przed kolejną falą zakażeń nowym wariantem z Indii, który obecnie dominuje na Wyspach, skracają listę "bezpiecznych państw", do których można podróżować.

Jeszcze kilka miesięcy temu kontynentalni Europejczycy zazdrościli Brytyjczykom szybkiej akcji szczepień, która utorowała drogę do ponownego otwarcia brytyjskiej gospodarki - od sklepów, po restauracje i podróże międzynarodowe. W tym czasie Unia Europejska wyglądała jakby utknęła w biurokracji szczepień i niekończących się lockdownach związanych z Covid-19.

Niespodziewana decyzja brytyjskiego rządu

Teraz role się zmieniają, a rząd premiera Borisa Johnsona znajduje się w defensywie po nagłym zwrocie w polityce podróżowania, który zaskoczył wielu wczasowiczów w Wielkiej Brytanii. Tymczasem po drugiej strony kanału La Manche, klienci z Niemiec, Francji czy Hiszpanii rezerwują coraz więcej wycieczek, w miarę jak akcja szczepień obejmuje coraz większą część populacji.

Niespodziewana decyzja Wielkiej Brytanii z 3 czerwca o usunięciu Portugalii z krótkiej listy krajów, do których podróż była stosunkowo łatwa, zmusiła turystów do natychmiastowego przerywania wakacji lub poddania się długiej kwarantannie i kolejnym testom na Covid-19 po powrocie.

ikona lupy />
Liczba lotów według kraju pochodzenia / Bloomberg

„Rząd Borisa Johnsona ponownie źle zarządza ożywieniem po Covid” – komentuje Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanair Holdings Plc. „Takie podejście "stop-go-stop" do podróży na krótkich dystansach w Europie jest niewytłumaczalne i nieuzasadnione, gdy 75 proc. populacji Wielkiej Brytanii otrzymało teraz szczepionkę przeciw Covid”.

W przypadku Brytyjczyków, którzy utknęli w Portugalii, przewoźnicy oferują dodatkowe loty, aby pomóc im wrócić do domu. Zarówno British Airways, jak i EasyJet zaczęły obsługiwać więcej lotów i korzystać z większych samolotów, aby zapewnić pasażerom możliwość powrotu do Wielkiej Brytanii przed wtorkowym terminem.

Europejczycy planują wakacje

Podczas gdy najnowszy zwrot akcji z pewnością odstraszy wielu Brytyjczyków od planowania wakacji za granicą, liczba rezerwacji na wakacje z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji stale rośnie i według serwisu Skyscanner wzrosła o około 52 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. Popularne kierunki to Palma, Ibiza, Barcelona, ​​Teneryfa i Kreta.

W tym tygodniu Francja oświadczyła, że ​​od 9 czerwca zezwoli zaszczepionym podróżnym z UE na wjazd bez wykazywania negatywnych wyników testów na Covid-19. Wszystkie państwa członkowskie będą przyjmować gości posiadających tak zwane certyfikaty Covid-19 od 1 lipca. Certyfikat zostanie wydany bezpłatnie w formacie cyfrowym lub papierowym i poświadcza, że ​​ich posiadacze zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, są ozdrowieńcami lub uzyskali negatywny wynik testu.

Firma TUI AG oferuje zniżki aż do 52 proc. na wyjazdy last minute na Majorkę i Wyspy Kanaryjskie. Tymczasem brytyjski tani przewoźnik EasyJet Plc zapowiedział, że przygotuje swoją europejską flotę nawet w obliczu ciągle zmieniających się przepisów na rodzimym rynku, które uniemożliwiają planowanie wakacji.

ikona lupy />
Bloomberg EMEA Airlines Index / Bloomberg

Luzowanie restrykcji

Kraje UE mają już swobodę w przyjmowaniu gości spoza bloku, w tym tak ważnego kontyngentu amerykańskiego. Włochy były jednym z pierwszych krajów europejskich, które ponownie się otworzyły, umożliwiając pasażerom z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Izraela ominięcie kwarantanny pod warunkiem negatywnego wyniku testu na Covid. Grecja, ze swoją gospodarką uzależnioną od turystyki, od kwietnia dopuszczała turystów z niektórych krajów bez kwarantanny.

W maju TUI, który nastawiony jest na klientów z Niemiec i Wielkiej Brytanii – przyznał, że podtrzymuje swoje plany zrealizowania 75 proc. oferty ze szczytowych miesięcy 2019 roku od lipca do września. Choć Wielka Brytania wykreśliła Hiszpanię z zielonej listy, Niemcy mogą już wypoczywać w tym kraju po zniesieniu ogólnego zakazu podróżowania.

Air France-KLM i Deutsche Lufthansa prognozują poprawę sytuacji w okresie letnim. Air France-KLM zakłada, że jego przepustowość w sezonie wyniesie aż 65 proc. poziomów z 2019 roku, podczas gdy Lufthansa dodała europejskie kierunki i odnotowała wzrost rezerwacji na niektórych trasach do Hiszpanii powyżej poziomu z 2019 roku.

Złagodzenie restrykcji granicznych przez władze francuskie obejmuje zaszczepionych gości z UE i zwalnia z wymogu kwarantanny zaszczepionych brytyjskich i amerykańskich podróżnych.

Wielka Brytania chce znieść krajowe ograniczenia dotyczące koronawirusa 21 czerwca, ale liczba przypadków Covid-19 ponownie wzrosła - głównie za sprawą wysoce zakaźnego wariantu Delta, zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach, który obecnie dominuje w Wielkiej Brytanii.