Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa Portugalia straciła w 2020 r. ponad 70 proc. turystów, czyli najwięcej w historii tego kraju, wynika z szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Lizbonie.

Autorzy przekazanego mediom w piątek raportu wskazali, że rekordowo niska liczba zagranicznych urlopowiczów to efekt pandemii, jaka nawiedziła Portugalię w marcu 2020 r., a także restrykcji sanitarnych.

We wnioskach z dokumentu zatytułowanego “Statystyki turystyczne w 2020 r.: bezprecedensowe ograniczenie aktywności” analitycy INE wskazali, że rekordowy spadek liczby urlopowiczów widoczny był we wszystkich regionach tego kraju.

W 2020 r. do Portugalii dotarło 6,5 mln zagranicznych turystów, czyli o 73,7 proc. mniej niż w 2019 r. Władze INE wskazały, że rok 2019 był ostatnim, podczas którego widoczny był wzrost liczby wczasowiczów - o 7,9 proc.

Największą liczbę turystów w Portugalii w 2020 r. stanowili urlopowicze z sąsiedniej Hiszpanii. W sumie stanowili oni 28,5 proc. wszystkich zagranicznych wczasowiczów.

Rządowa agenda statystyczna Portugalii wskazała, że pomimo luzowania restrykcji podczas wiosny 2021 r. w dalszym ciągu utrzymuje się mniejsza wobec okresu sprzed pandemii liczba zagranicznych turystów. W maju zanotowano tam ponad 0,9 mln wczasowiczów, czyli o ponad 60 proc. mniej wobec analogicznego miesiąca w 2019 r.