Zgodnie z szacunkami tej rządowej instytucji od stycznia do czerwca bieżącego do Hiszpanii przyjechało na urlop 5,4 mln zagranicznych wczasowiczów.

“Oznacza to spadek o 49,6 proc. liczby turystów wobec okresu styczeń-czerwiec 2020 roku” - podała, cytująca statystyki INE, madrycka agencja Europa Press. Zaznaczono, że dane za rok 2020 ratują dwa pierwsze miesiące przed pandemią Covid-19 w Hiszpanii.

Według INE pomimo zniesienia większości restrykcji sanitarnych podczas tegorocznej wiosny w dalszym ciągu liczba napływających urlopowiczów jest niewielka, podobnie jak środków pozostawianych przez wczasowiczów.

Reklama

“W pierwszych sześciu miesiącach tego roku zagraniczni turyści zostawili ponad 5,7 mln euro, czyli o 51,4 proc. mniej niż w takim samym okresie 2020 roku” - oszacowano.

Władze INE wskazały, że likwidowanie od maja obostrzeń sanitarnych przyczyniło się do wyraźnego zwiększenia liczby turystów w czerwcu br. W miesiącu tym dotarło do Hiszpanii w sumie 2,2 mln urlopowiczów. W porównaniu z takim samym miesiącem w 2020 roku nastąpił wzrost aż o 984,7 proc.

W pierwszym półroczu 2021 roku najliczniejszymi urlopowiczami w Hiszpanii byli Niemcy, Francuzi i Holendrzy.