Kopalnia Soli w Wieliczce kosztem blisko 10 mln zł udostępni zwiedzającym XIX-wieczne komory Lill Górna i Kazanów. Zaaranżowane w multimedialny sposób komory zwiedzać będzie można za niespełna dwa lata.

Na mocy podpisanego w piątek porozumienia między władzami województwa małopolskiego i zarządem wielickiej kopalni, przedsięwzięcie uzyska unijne dofinansowanie w wysokości prawie 1,7 mln zł.

Jak poinformował prezes Kopalni Soli "Wieliczka" Kajetan d'Obyrn, w ciągu najbliższych dwóch lat wykonane zostanie górnicze zabezpieczenie komór, przystosowanie ich do celów turystycznych oraz wyposażenie w specjalistyczne urządzenia multimedialne.

Znajdujące się w bezpośredniej bliskości trasy turystycznej poeksploatacyjne komory zostaną zaaranżowane w nowoczesny, unikatowy sposób. Na oczach widza w solnym wnętrzu będzie rozgrywał się swoisty spektakl światła i dźwięku przenosząc go nawet kilka milionów lat wstecz.

Planowana jest także wystawa zdjęć i rysunków przedstawiająca niezwykłe, a niemożliwe do zobaczenia przez turystów miejsca w kopalni, ale także prezentująca inne, nieturystyczne oblicze zabytku.

W zamierzeniu władz kopalni, multimedialny przekaz będzie miał cele edukacyjno - kulturalne i będzie uzupełnieniem tradycyjnego zwiedzania zabytku.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.