Jedynie 45 proc. polskich dzieci w wieku 6-12 lat używa kasków rowerowych, a po przekroczeniu 12 roku życia liczba dzieci noszących kask zdecydowanie maleje - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor.

Sondaż przeprowadzony na zlecenie firmy Michelin i dotyczący świadomości rodziców na temat używania kasków przez dzieci był jednym z elementów kampanii edukacyjnej "Spokojna głowa w kasku". Jest ona częścią europejskiego programu na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze ROSYPE (ROad Safety for Young People in Europe).

Jak wynika z badania, nadal niewiele dzieci w Polsce posiada kaski do jazdy na rowerze. Zdecydowanie mniej na wsiach - tylko 29 proc - podczas gdy w dużych miastach, np. w Warszawie już 73 proc.

12 proc. ankietowanych rodziców przyznało, że nie robi nic, aby poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci jeżdżących na rowerach, a tylko 17 proc. zadeklarowało, że rozmawia z najmłodszymi na temat bezpieczeństwa na drodze.

Reklama

Ponad trzy czwarte Polaków uważa, że w szkołach powinny być prowadzone zajęcia dotyczące jazdy na rowerze i bezpieczeństwa na drodze; tymczasem 37 proc. badanych rodziców twierdzi, że w szkole takich zajęć nie ma.

Z badania TNS Pentor wynika, że prawie 80 proc. dorosłych Polaków popiera wprowadzenie przepisów nakazujących jeżdżenie na rowerze w kasku, jednak używa go tylko 2 proc. ankietowanych.

Według danych 64 proc. dzieci w Polsce jeździ na rowerach. Jak pokazują policyjne statystyki, najbardziej zagrożoną grupą rowerzystów są dzieci w wieku 7-14 lat, które w zeszłym roku spowodowały prawie 25 proc. wszystkich wypadków z udziałem rowerzystów.

Program ROSYPE organizowany przez Michelin we współpracy z Komisją Europejską w latach 2009-2012 obejmie 730 tys. młodych ludzi w całej Europie.