Rodzice, sprawdzajcie, kto i jak organizuje wypoczynek waszych dzieci i czy zgłosił to w Kuratorium Oświaty. Zgłaszajcie swe zastrzeżenia w sanepidzie, straży pożarnej i kuratoriach - apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście otwartym do rodziców.

Michalak odwołuje się do skuteczności rodzicielskiej kontroli przetestowanej, gdy rodzice alarmowali w sprawie niesprawnych autokarów wożących dzieci na wakacyjny wypoczynek. Teraz zaapelował do rodziców, aby sprawdzili organizatorów wakacji, na jakie posłali swe pociechy.

"Z ogromnym niepokojem odnotowuję, że nie wszyscy organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży spełniają obowiązujące kryteria bezpieczeństwa" - napisał RPD w opublikowanym we wtorek liście otwartym do rodziców i opiekunów dzieci. Zwraca się do nich o dokładne przyglądanie się informacjom o kolonii lub obozie, na który ma pojechać dziecko, jak również o sprawdzenie w Kuratorium Oświaty, czy zarejestrowało taką kolonię lub obóz - albo "warsztaty artystyczne", "spływ kajakowy" lub "rajd rowerowy", bo rejestracji podlegają również takie formy organizowanego wypoczynku w kraju, jak i za granicą.

Zgłoszenie wypoczynku do Kuratora Oświaty

"Na życzenie Państwa organizator jest zobowiązany przedstawić zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku Kuratorowi Oświaty" - przypomina rzecznik i informuje, że na stronie ministerstwa edukacji (www.men.gov.pl) prowadzona jest baza zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży. Szukane informacje można też znaleźć na stronach właściwych kuratoriów.

"Zgłoszenie wypoczynku do Kuratora Oświaty oznacza, że będzie on podlegał nie tylko kontroli wizytatorów tego Kuratorium (pod względem jakości sprawowanej opieki i zajęć proponowanych uczestnikom), ale też służb sanitarnych i straży pożarnej" - przypomina RPD. Zapowiedział zarazem, że także z jego upoważnienia przez cały okres wakacji będą prowadzone szczegółowe kontrole, nastawione na zbadanie, czy program wypoczynku jest atrakcyjny i bezpieczny oraz czy przestrzegane są wszystkie prawa dzieci. Zapowiada też, że zwróci na uwagę na nierejestrowany tzw. dziki wypoczynek, którego organizatorzy powinni się liczyć z "surowymi konsekwencjami".

Michalak zachęca rodziców i prawnych opiekunów dzieci, by w ramach sprawowania nad nimi rodzicielskiej kontroli, w razie zastrzeżeń co do jakości wypoczynku zgłaszać swe uwagi w Kuratoriach Oświaty, Państwowych Powiatowych Inspektoratach Sanitarnych, Straży Pożarnej lub u niego - np. telefonując na bezpłatny numer Dziecięcego Telefonu Zaufania - 800 121212.