Sukces pierwszej sztucznej plaży w Mangualde, zlokalizowanej 100 km od Atlantyku, potwierdził rentowność tego typu obiektów. Już w przyszłym roku kolejne baseny ze słoną wodą powstaną w środkowej Portugalii.

"Analizujemy kolejne lokalizacje na terytorium Portugalii. Najdogodniejsze warunki do uruchomienia nowych sztucznych plaż panują w Alentejo. To w tym regionie kraju zlokalizujemy prawdopodobnie następne nasze obiekty" - ujawnił przedstawiciel firmy Live it Well, która w tym roku otworzyła pierwszą w Europie sztuczną plażę.

Niecodzienna plaża powstała w miejscowości Mangualde, w północnej Portugalii, na terenie o powierzchni 11 tys. mkw. Na posiadłości usytuowanej 100 km od wybrzeża Atlantyku zainstalowano gigantyczny basen ze słoną wodą oraz panele imitujące niebo i linię horyzontu.

Inwestycja, która kosztowała ok. 2,5 mln euro, jest imitacją projektu, który powstał w Japonii. Sztuczna plaża w Mangualde, o nazwie Live Beach, przylega do basenu o pojemności 1200 mkw. i głębokości 1,5 metra. Aby korzystający z obiektu mogli poczuć się się jak nad Atlantykiem, gigantyczny zbiornik został wypełniony słoną wodą, w jego sąsiedztwie wysypano kilka ton morskiego piachu.

W ocenie władz firmy Live it Well, w portugalskim interiorze, z uwagi na stosunkowo wysoką temperaturę utrzymująca się przez większą część roku, panują doskonałe warunki do rozwijania sieci sztucznych plaż. Mogą one już wkrótce stać się konkurencją dla obleganych nadmorskich kurortów.

Kierownictwo właściciela obiektu przyznaje, że popularność pierwszej sztucznej plaży przerosła ich oczekiwania. Liczyli oni na zainteresowanie głównie ze strony mieszkańców Mangualde i przylegających do niego miejscowości, tymczasem niecodzienny obiekt szturmowany był podczas tegorocznego lata i na początku jesieni przez tysiące urlopowiczów z Viseu, Guardy, a nawet miast północnego wybrzeża Portugalii.

"Mamy nadzieję, że po zagospodarowaniu portugalskiego rynku uda nam się skutecznie wejść z naszym projektem do innych krajów Europy" - powiedział przedstawiciel Live it Well.