Wskazówki, co zrobić np. w razie wypadku za granicą, kontakty do konsulatów oraz aktualizowane na bieżąco ostrzeżenia, a wszystko to dostępne w telefonie komórkowym - MSZ zaprezentowało aplikację iPolak, która ma pomagać w podróżach.

Do niedawna poradnik "Polak za granicą" był wydawany raz w roku w formie książkowej. Zawierał wiele przydatnych podczas podróży uwag dotyczących miejscowych warunków klimatycznych, chorób, zagrożeń przestępczością czy też informacji o obyczajach w różnych zakątkach świata.

Od zeszłego roku nie ma już książkowego wydania "Polaka za granicą" - zastąpiła go wersja elektroniczna dostępna na stronach MSZ. Teraz poradnik został wydany w wersji na urządzenia firmy Apple. Użytkownicy iPadów, iPodów czy iPhonów mogą go od wtorku ściągać za darmo z App Store.

Główną wadą aplikacji jest konieczność dostępu do internetu, co w wielu miejscach, zwłaszcza za granicą, może być utrudnione. Autorzy wyjaśniali na wtorkowej prezentacji w MSZ, że ich celem było to, żeby informacje, które ściągamy dzięki programowi, były jak najbardziej aktualne. Ostatecznie specjaliści z resortu przyznali jednak, że w kolejnej wersji, przynajmniej podstawowe informacje powinny być dostępne offline.

Za przygotowanie poradnika odpowiada Departament Konsularny MSZ. Jego dyrektor Mirosław Grajewski mówił, że poradnik zawiera opisy 197 krajów na świecie, również takich, w których Polska nie ma swoich placówek.

Informacje w nim zawarte są na bieżąco aktualizowane przez 127 urzędów konsularnych na świecie. Znaleźć w nim można np. ostrzeżenia dla podróżujących, np. dotyczące powodzi w Tajlandii, czy zagrożeń terrorystycznych.

Jedna z zakładek programu umożliwia komunikowanie się MSZ z obywatelami w sytuacjach kryzysowych, takich jakie miały miejsce niedawno w Libii, czy Egipcie.

"Mobilny poradnik iPolak umożliwi nie tylko zaplanowanie i przygotowanie podróży, ale również umożliwi korzystanie z poradnika w trakcie samej podróży, o ile oczywiście zabierzemy ze sobą telefon" - powiedział Grajewski.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki zwracał uwagę, że resort spraw zagranicznych jest pierwszą instytucją państwową w Polsce, która stworzyła aplikację na urządzenia Apple'a. MSZ jest również pionierem, jeśli chodzi o zastosowanie tej technologii w naszej części Europy. Podobny poradnik na urządzenia mobilne dla swoich rodaków wydały brytyjskie służby dyplomatyczne.

Z iPolaka można się np. dowiedzieć, gdzie zwrócić się, jeśli potrzebujemy pomocy, jakie są przepisy wjazdowe i celne dotyczące konkretnego kraju, czy jakie są adresy do wszystkich przedstawicielstw naszego kraju za granicą. Może być też wykorzystywany do znalezienia trasy dojazdowej do najbliższego punktu konsularnego.

W aplikacji są również odpowiedzi na pytania, które pojawić się mogą w razie niespodziewanej sytuacji za granicą. Dowiemy się np. co zrobić i gdzie się zgłosić, jeśli utraciliśmy dokumenty.

Dzięki iPolakowi uzyskamy też porady dla kierowców, informacje dotyczące ubezpieczeń przydatnych w czasie podróży, dane demograficzno-geograficzne o krajach świata, czy informacje walutowe.

Poradnik "Polak za Granicą" jest wydawany od połowy lat 90. Ministerstwo planuje uruchomienie podobnych aplikacji na telefony z popularnym systemem Android oraz platformę Blackberry.