Po pierwsze, płatnik musi prowadzić przeważającą działalność pod określonym kodem PKD (patrz ramka). Po drugie, powinien być zgłoszony jako płatnik składek do 31 maja 2020 r., a przychód uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który jest składany wniosek o zwolnienie, ma być niższy co najmniej o 80 proc. od przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym 2019 roku.
Większość ekspertów pozytywnie podchodzi do tych propozycji.
– Obecnie nie mamy już do czynienia z całkowitym zamrożeniem gospodarki. Wszystkie branże funkcjonują. Niektóre są jednak ograniczone przez obostrzenia związane z reżimem sanitarnym. Dochodzą do tego także regionalne zakazy. Dlatego pomoc powinna być zniuansowana – uważa Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Jego zdaniem rząd powinien przyglądać się poszczególnym branżom i reagować na bieżąco tam, gdzie jest to potrzebne. Ekspert podkreśla, że jedną z branż, która cały czas mocno odczuwa ograniczenia związane z COVID-19, jest szeroko pojęta branża turystyczna. – Zakaz większych skupisk, konieczność dostosowania pomieszczeń do wymogów sanitarnych, niechęć ludzi do przemieszczania się powodują, że wsparcie dla sektora turystycznego jest obecnie wciąż bardzo potrzebne – uważa.
Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP również jest przychylny zmianom. – Zwolnienie ze składek to absolutne minimum, o które zabiegaliśmy – wskazuje. Ekspert ma jednak obawy, że może okazać się niewystarczające.
Uwagi do propozycji ma jednak dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW. Uważa, że w kryterium 80-proc. spadku przychodów brakuje łagodnego przejścia. – Płatnicy, których przychody spadły np. o 79 proc., nie zakwalifikują się już do pomocy. A przecież ich sytuacja niczym nie będzie się różnić od tych ze spadkiem 80-proc. – wskazuje.
Kody PKD działalności objętych zwolnieniami ze składek:
49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski (m.in. rozkładowe dalekobieżne przewozy autobusowe, wynajem autobusów z kierowcą, przewozy wycieczkowe i turystyczne)
55.10.Z – hotele i podobne obiekty zakwaterowania (zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym)
77.39.Z – wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych (m.in. wynajem i dzierżawa motocykli, przyczep kempingowych i turystycznych)
79.11.A – działalność agentów turystycznych
79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
82.30.Z – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (organizacja, promocja i zarządzanie imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania)
90.01.Z – działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych (wystawianie przedstawień teatralnych, operowych, baletowych, musicalowych, działalność grup cyrkowych, orkiestr i zespołów muzycznych oraz indywidualnych artystów)
90.02.Z – działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych (m.in. działalność reżyserów, producentów, scenografów, projektantów i wykonawców teatralnych dekoracji scenicznych, maszynistów sceny, specjalistów od oświetlenia sceny, konferansjerów itd.)
93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
93.29.B – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna (m.in. działalność parków rekreacyjnych – bez zakwaterowania, działalność plaż, włączając wynajmowanie przebieralni, szafek na ubrania, wypożyczanie leżaków)
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do Senatu
ikona lupy />
ShutterStock