– Tanie linie dają Polakom dużo możliwości. Popularne stały się city breaki i naturalnie zaczęło się od wyjazdów do takich miast jak Paryż czy Rzym, z czasem jednak tani przewoźnicy rozszerzali siatkę połączeń i przybywało miast, które są chętnie odwiedzane podczas weekendów – wyjaśnia Bartłomiej Płoskonka z serwisu eSKY.pl.

Z badań przeprowadzonych przez analityków Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl wynika, że siedem najpopularniejszych kierunków weekendowych wyjazdów to:
• Rzym – 23 proc.
Londyn – 15 proc.
• Barcelona – 13 proc.
• Paryż – 11 proc.
• Praga – 8 proc.
• Budapeszt – 7 proc.
• Mediolan – 6 proc.

Rozpiętość między średnimi cenami noclegów w tych miastach jest bardzo znacząca – aż 264 PLN. Najdroższy w tym zestawieniu jest Paryż – średni koszt doby hotelowej to 445 PLN, najtańszy Budapeszt – 181 PLN. W pozostałych miastach średnie koszty doby dla dwóch osób to: Londyn – 419 PLN, Barcelona – 338 PLN, Mediolan – 327 PLN, Rzym – 305 PLN, Praga – 227 PLN.

Paryż jest też najdroższym miastem, gdy weźmiemy pod uwagę minimalny i maksymalny koszt doby hotelowej. Najtańsza rezerwacja, zrobiona za pośrednictwem serwisu eSKY.pl w Paryżu to koszt 117 PLN. W żadnym z pozostałych miast najtańsza rezerwacja nie przekroczyła 100 PLN. Najwyższa kwota, jaką zapłacono za dobę hotelową również padła w Paryżu – 4 362 PLN. Najtańszy ponownie jest Budapeszt, w którym minimalna cena noclegu to 27 PLN, natomiast najwyższa to 728 PLN.

Należy zaznaczyć, że w pierwszej siódemce najbardziej popularnych miast są te – poza Pragą – do których można dolecieć tanimi liniami. Budapeszt natomiast jest destynacją, do której można zarówno dolecieć na pokładzie linii low-cost, jak i dojechać własnym samochodem, ze względu na stosunkowo niewielką odległość od Polski.

Kolejna siódemka popularnych miast jest bardziej interesująca. Niekoniecznie można tam lecieć z tanim przewoźnikiem, ale za to często to miejsca, do których można dojechać transportem własnym, lub konieczna jest podróż na pokładzie regularnej linii lotniczej. Lista ta przedstawia się w sposób następujący:
• Berlin – 5 proc.
• Lizbona – 4 proc.
• Wilno – 3 proc.
• Amsterdam – 3 proc.
• Wiedeń – 3 proc.
• Bruksela – 2 proc.
• Stambuł – 1 proc.

Wśród tych państw, najdroższy – jeżeli chodzi o średnią cenę doby hotelowej jest Amsterdam – 439 PLN, najtańsze Wilno – 219 PLN. Natomiast średni koszt noclegu w pozostałych miastach to: Wiedeń – 362 PLN, Bruksela – 315 PLN, Stambuł – 284 PLN, Berlin – 268 PLN, Lizbona – 230 PLN.

W tym przypadku najtańszy nocleg został zarezerwowany za pośrednictwem serwisu eSKY.pl w Wilnie – 38 PLN za dobę. W pozostałych miastach najtańsza doba hotelowa nie przekracza 100 PLN – i kolejno jest to: Berlin – 50 PLN, Amsterdam – 62 PLN, Stambuł – 69 PLN, Bruksela – 71 PLN, Lizbona – 72 PLN, Wiedeń – 86 PLN.

Natomiast jeżeli chodzi o najwyższe ceny doby hotelowej to najtańsze okazały się być: Stambuł – 786 PLN i Wilno – 998 PLN. Najwyższe ceny rezerwacji zrobionych w pozostałych miastach to zaczynają się one od 1081 PLN za dobę w Lizbonie, aż po 1840 PLN za dobę w Wiedniu.

Nie mniej popularne od city breaków za granicą są weekendowe wypady do polskich, dużych miast. Jeżeli chodzi o liczbę takich rezerwacji to dużo popularniejsza niż Rzym – najchętniej wybierany wśród miast europejskich – jest Warszawa. Na weekendowy odpoczynek wybiera ją o 47 proc. więcej osób niż stolicę Włoch. Należy zaznaczyć, że przygotowując zestawienie analitycy Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl rozdzielili rezerwacje zrobione na terenie Polski i w pozostałych europejskich miastach. Dzięki temu można porównać te dwa podsumowania.

Najpopularniejsze miasta w Polsce to kolejno:
• Warszawa – 41 proc.
• Kraków – 17 proc.
• Wrocław – 11 proc.
Gdańsk – 8 proc.
• Poznań – 6 proc.
• Szczecin – 3 proc.
• Katowice – 3 proc.
• Łódź – 2 proc.

Ceny w Polsce są niższe niż w Europie. Średnie koszty doby hotelowej oscylują blisko najniższych średnich kosztów w innych państwach europejskich. Najdroższa oczywiście jest Warszawa, średnia cena doby hotelowej to 248 PLN, potem kolejno: Gdańsk – 236 PLN, Łódź – 216 PLN, Poznań – 215 PLN, Kraków – 205 PLN, Szczecin – 186 PLN, Wrocław – 174 PLN, Katowice – 173 PLN.

Jeżeli chodzi o najdroższe rezerwacje, to w Warszawie opiewały one na kwotę 1175 PLN za dobę, niewiele mniej kosztowała najdroższa doba hotelowa w Krakowie – 1086 PLN. Natomiast pozostałe ceny, w zestawieniu najdroższych rezerwacji, są w Polsce o wiele niższe niż w Europie. Nie przekraczają one kwoty 664 PLN – tyle zapłacono za nocleg w Łodzi. W pozostałych miastach jest to kolejno: Poznań – 588 PLN, Gdańsk – 537 PLN, Szczecin – 509 PLN, Wrocław – 486 PLN, Katowice – 365 PLN.

- Najniższe ceny rezerwacji w poszczególnych miastach polskich właściwie nie różnią się od tych europejskich. Hotel w niewysokiej cenie można znaleźć wszędzie, to też wpływa na popularność city breaków – możliwość organizacji ich za niewielkie pieniądze. Natomiast jeżeli chodzi o te najwyższe kwoty, to za granicą luksusowych hoteli – za które płaci się powyżej 1000 PLN - jest o wiele więcej niż w naszym kraju. W Polsce hotele o naprawdę wysokim standardzie można zarezerwować za mniejsze pieniądze – mówi Bartłomiej Płoskonka z serwisu eSKY.pl.