Ponad 330 mln zł pochodzących ze środków unijnych wydano do końca października br. na inwestycje turystyczne w ramach programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 - poinformował w czwartek prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Inwestycje te są realizowane przez m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, izby gospodarcze, fundacje, przedsiębiorców.

W ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka mogły się one starać o dofinansowanie na produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym. Na ten cel Bruksela przeznaczyła 138 mln euro. Nabór projektów zakończył się 30 maja 2008 roku. Minimalna całkowita wartość projektu wynosiła 10 mln zł.

Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na nową trasę turystyczną w Kopalni Soli "Wieliczka", szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie, Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, czy program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku.

"Dzięki tym pieniądzom mamy więcej turystów, przez co bardzo promujemy nasz kraj w Polsce i na świecie. Powstanie ciekawych produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym to ogromny krok w stronę nowoczesności. Możemy pochwalić się konkurencyjnymi obiektami, które nie tylko spełniają europejskie standardy, ale także wyznaczają trendy" - powiedział dziennikarzom Szmytke.

Wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel dodała, że z unijnych pieniędzy przeznaczonych na turystykę skorzystali przede wszystkim turyści, mieszkańcy tych miast, w których zrealizowano projekty turystyczne, oraz samorządy.