Wyjazd za granicę nie oznacza konieczności wydania dużej kwoty pieniędzy, co zrujnuje domowy budżet. Wystarczy pamiętać o kilku możliwościach, dzięki którym zagraniczna podróż nie musi być droga.

Lato w Polsce dobiega końca, ale to nie oznacza, że nadchodzi również schyłek zagranicznych podróży Polaków. Ci, którzy planują wyjazd, mają do wyboru dwie możliwości: albo wyjazd z biurem podróży, albo zorganizowanie wyprawy na własną rękę.

Wyjazd z biurem podróży

Czy podróż z biurem podróży może być tania? Oczywiście, że tak! Początek roku szkolnego w Polsce, to okres, kiedy popyt na wakacje organizowane przez biura podróży spada. Lipiec i sierpień to typowy wakacyjny i urlopowy okres, kiedy większość Polaków wyrusza na wakacje. Wiedzą o tym biura podróży, dlatego ceny wyjazdów w tym terminie są bardzo drogie. Z nadejściem września, sytuacja ulega zmianie. Biura podróży widząc spadek popytu na swoje usługi, kuszą klientów zniżkami. Występuje coraz więcej ofert last minute, dzięki którym można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Planując wakacyjny wyjazd w okresie września czy października, warto zapoznać się z ofertą touroperatorów, bowiem można znaleźć atrakcyjną wycieczkę w stosunkowo niskiej cenie. Koniec wakacji to czas, kiedy w branży turystycznej zaczynają pojawiać się posezonowe zniżki. Biura podróży oferują więcej wyjazdów last minute, a linie lotnicze sprzedają bilety na loty czarterowe w niższych cenach – mówi Marko Brinkmann z internetowego portalu podróżniczego Tripsta.pl.

Wyjazd na własną rękę

Nie wszyscy preferują zorganizowane przez biura podróży wyjazdy. Coraz większa część Polaków, którzy planują zagraniczne podróże, woli zorganizować taki wyjazd na własną rękę. W zależności od miejsca, które chce się zobaczyć, wyjazd organizowany na własną rękę jest bezkonkurencyjny cenowo wobec oferty touroperatora. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas planowania wyjazdu, a uda się zaoszczędzić.

- Noclegi – najlepiej jak się uda znaleźć go bezpłatnie. I nie chodzi tylko o nocowanie u znajomych i krewnych. Najlepszym tego przykładem jest idea couchsurfingu, czyli darmowego nocowania u nieznajomych osób. Samo działanie couchsurfingu jest banalnie proste. Liczne portale internetowe, skupiają osoby, które szukają noclegów, oraz te, które noclegi w swoich mieszkaniach oferują za darmo. Couchsurfing jest bardzo sposobem nie tylko na oszczędzanie, ale również na poznanie wielu nowych osób, regionalnej kultury i kuchni – bowiem często właściciele mieszkań starają się ugościć podróżnych najlepiej jak umieją – więc gotują swoje tradycyjne potrawy lub oprowadzają po ciekawych miejscach, których próżno szukać w przewodnikach.

Jeżeli kogoś krępuje wizja przebywania u obcych – warto pamiętać o innej możliwości oszczędzania na noclegach, którą jest spanie w hostelach. Dostępne na całym świecie, praktycznie w każdym większym mieście hostele są alternatywą dla drogich hoteli. Czym się różnią? Przede wszystkim ceną. Nocleg w hotelu jest nieporównywalnie tańszy niż taka sama usługa hotelowa. Oczywiście najtańszą opcją na tanie spanie jest wybór miejsca w pokoju wieloosobowym, gdzie śpi się na piętrowych łóżkach, ale istnieje również możliwość zakwaterowania w pokoju dwuosobowym. Standardem w coraz większej ilości hosteli jest darmowy dostęp do Internetu oraz śniadanie wliczone w cenę noclegu. Dla wszystkich turystów, którzy nie szukają nieziemskich luksusów, nocleg w hostelu jest dobrym sposobem na oszczędzanie.

Szukanie taniego biletu lotniczego

Wczesna rezerwacja biletu, elastyczność, szukanie okazji cenowych i korzystanie z internetowych porównywarek cen biletów lotniczych – to najważniejsze rady dla wszystkich, którzy planują wyjazd na własną rękę.
Kupno biletu lotniczego naprawdę nie musi być drogie, wystarczy zastosować się do przytoczonych wyżej porad, żeby zaoszczędzić kilkaset złotych na bilecie lotniczym. Coraz więcej portali internetowych oferuje opcję porównywarki cen biletów lotniczych. Wystarczy wybrać trasę przelotu i orientacyjną datę podróży, a system wyświetli nam wszystkie dostępne połączenia lotnicze na danym odcinku. Wtedy łatwo zauważyć, że lot z przesiadką może się okazać tańszy od lotu bezpośredniego. A np. wylot we wtorek jest tańszy od poniedziałkowego. Stąd warto pamiętać o elastyczności podczas szukania biletu lotniczego. Wylot dwa dni później lub dwa dni wcześniej nie zrobi wielkiej różnicy turyście, ale jego finansom już tak.

Innym sposobem na szukanie okazji do zakupu taniego biletu jest śledzenie promocji u konkretnych przewoźników lotniczych. Linie lotnicze, podobnie jak sklepy, oferują liczne promocje. Wszystko po to, żeby skusić jak największą liczbę klientów. Dzięki promocjom pasażer ma realną szansę na znalezienie taniego biletu lotniczego. Na przykład Polskie Linie Lotnicze LOT w każdą środę organizują promocję – dzięki której wybrane kierunki z siatki przewoźnika oferowane są z nawet 50 proc. zniżką.

Podobnie działają tanie linie lotnicze, które cyklicznie wprowadzają do swoich systemów rezerwacyjnych ciekawe oferty cenowe, które pozwalają na znalezienie taniego przelotu.
Zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i tanich linii lotniczych warto pamiętać o zasadzie, że w promocyjnych cenach oferowana jest tylko ściśle określona liczba tanich biletów lotniczych, więc obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Jeżeli uda się znaleźć tani bilet, nie powinno się długo czekać i zwlekać z decyzją o jego kupnie.

Innym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest cykliczne zaglądanie na lotnicze portale internetowe, na których użytkownicy informują o ciekawych promocjach, zniżkach i ofertach linii lotniczych, dzięki którym za pieniądze oszczędzone na zakupie biletu lotniczego, można opłacić cały nocleg na miejscu.

Dzięki kilku prostym zasadom, podróżowanie po całym świecie nie musi być drogie.