Couchsurfing to internetowa społeczność zrzeszająca ludzi z całego świata, którzy oferują u siebie darmowy nocleg. Ideą couchsurfingu jest jednak coś więcej niż zaoszczędzenie pieniędzy podczas zagranicznej podróży. W głównej mierze chodzi o wymianę poglądów, zainteresowań, poznanie ciekawych ludzi i kultury odwiedzanego kraju. Host, czyli goszczący często przyjmuje rolę przewodnika, pokazuje swoje okolice, daje praktyczne wskazówki co warto zwiedzić, gdzie zasmakować lokalnej kuchni, opowiada o tradycjach i zwyczajach, z którymi warto się zapoznać.
Barbara z Torunia, 24-letnia studentka psychologii, która należy do społeczności couchsurferów od 4 lat, zwiedziła w ten sposób już połowę Europy. W tym roku spędziła prawie tydzień w Toskanii, w typowo włoskim domu z winnicą.
"Jestem zafascynowana otwartością ludzi, którzy traktowali mnie przez cały pobyt jak członka rodziny. Couchsurfing to najlepszy sposób na to, by łyknąć prawdziwej kultury kraju poprzez obserwacje codziennego życia jego mieszkańców. To, jak podają posiłki, jak zwracają się do siebie, pracują, czy odpoczywają pokazało mi jak bardzo różnią się od siebie ludzie na całym świecie" - mówi.
Choć couchsurferów różni kraj pochodzenia, kultura i zwyczaje, to łączy ich przede wszystkim ciekawość świata i pewne zasady alternatywnego podróżowania i udostępniania swoich mieszkań. Przed dołączeniem do społeczności couchsurferów warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.
Jak znaleźć darmową kanapę? Każdy użytkownik portalu tworzy w nim profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie i co może zaoferować swoim gościom. Osoba poszukująca noclegu loguje się na stronie, wyszukuje użytkownika, który może ją przyjąć w danym terminie i kontaktuje się z nim bezpośrednio. Profile zarówno gospodarzy, jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze innych osób. Każdy użytkownik sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach.
Uczestnicy społeczności, którzy mieszkają w turystycznych miastach, często dostają po kilkanaście maili dziennie od podróżników szukających noclegu. Należy pamiętać, że profil jest wizytówką couchsurfera. To na jego podstawie host zdecyduje, kogo ugościć. Dlatego warto poświęć trochę czasu na wykreowanie osobowości couchsurfingowej, staranne uzupełnienie wszelkich informacji, opisanie zainteresowań, znajomości języków obcych i oczekiwań od couchsurfingu.
Bardzo ważne jest posługiwanie się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Wiele osób, zwłaszcza nowych członków społeczności, może mieć obawy przed przyjęciem kogoś całkiem obcego, zatem im bardziej wiarygodny profil, tym większe szanse na nawiązanie relacji z potencjalnym gospodarzem wakacyjnego domu. Dodatkowo warto zamieścić aktualne zdjęcia, oddające osobowość użytkownika, a mówią one czasem więcej za siebie niż tysiąc słów.
"Najważniejszą zasadą jest tzw. +zasada wzajemności+ - jeżeli ktoś udostępni ci swoje mieszkanie, musisz pamiętać o tym, że jeśli będzie taka potrzeba, musisz ugościć go u siebie" - zaznacza Karolina, 27-letnia barmanka jednego ze stołecznych klubów. "Zatrzymywali się u mnie już Hiszpanie, Norwedzy i Słowacy. Za każdym razem dostawałam zaproszenie zwrotne, a i ten czas spędzony z nimi w Warszawie był jak podróż do ich kraju. Wiele się od siebie nauczyliśmy" - dodaje.
Strona internetowa Couchsurfing.org została założona na przełomie 2002 i 2003 roku przez Amerykanina Caseya Fentona, W początkowym okresie działalności na stronę zaglądali znajomi założyciela i znajomi znajomych. Dziś serwis cieszy się ogromnym zainteresowaniem: 3 miliony couchsurferów na całym świecie, w 246 krajach, z tego ponad milion 550 tys. w Europie i już 66 tysięcy w Polsce.